Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
Mistrzostwa Choszczna 2018 - twarda walka o tytuł ! Zwycięstwo Aliavdina ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 02:06

Relacja i galeria zdjęć na stronie Urzędu Miejskiego w Choszcznie - http://www.choszczno.pl/content/view/5890/1/

Relacja filmowa z Turnieju choszczeńskiej firmy E-CHO : https://youtu.be/vyD8bohjkBA

 

 

 

Mistrzostwa Choszczna otworzył Wiceburmistrz Choszczna pan Łukasz Młynarczyk

 

Tegoroczne Otwarte Mistrzostwa Choszczna w Szachach Szybkich zostały rozgrane 21 kwietnia 2018 r. Pomimo potężnej konkurencji w tym dniu ze strony innych znanych ośrodków życia szachowego, do Choszczna przyjechało 53 zawodników i zawodniczek. W jubileuszowym roku dla naszej Ojczyzny to właśnie w Choszcznie rozegrany został 14. Turniej z cyklu „100 Turniejów na 100-lecie Niepodległości Polski” pod egidą Polskiego Związku Szachowego. Z tego powodu gościliśmy u siebie pana Andrzeja Ciesińskiego – prezesa Wielkopolskiego Związku Szachowego, członka zarządu Polskiego Związku Szachowego, prywatnie też wielkiego sympatyka naszego Klubu. Turniej otworzył wiceburmistrz Choszczna , pan Łukasz Młynarczyk. Oprócz zaprzyjaźnionych szachistów z Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego przyjechała do nas cała plejada naszych, rodzimych, szachowych „Gwiazd i Gwiazdeczek” z naszego województwa, którym w Choszcznie naprawdę zaczęło się podobać. Tym sposobem frekwencja w tym roku była praktycznie taka sama jak w ubiegłym, a nawet lepsza o jednego zawodnika.

 


Pan Burmistrz jest miłośnikiem szachów i nawet po ceremonii otwarcia chciał koniecznie dokończyć swoją partię szachów szybkich z Dominikiem Drożdżyńskim.

 

Sięgając do historii naszego Klubu z lat ostatnich, ze zdziwieniem stwierdziłem, że tegoroczny faworyt zawodów, białoruski mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin (ranking FIDE w rapidzie 2390), jakoś nie miał szczęścia w ostatnich latach do zwycięstwa w naszych Mistrzostwach. W latach 2015-2016 triumfował w Choszcznie mistrz FIDE Robert Kula, o którym jakoś ciszej w ostatnich miesiącach, natomiast w ubiegłym roku zwyciężył Arkadiusz Korbal, obydwaj ze Szczecina. O ile w naszym sztandarowym turnieju, Memoriale Kubaszewskiego i Kramka, sympatyczny Kola „kosił  wygrane” nieprzerwanie przez ostatnie lata, o tyle tytuł Mistrza Choszczna mu jakoś umykał. W tym roku musiał stawić czoło pięciu kandydatom na mistrza i udało mu się wygrać Mistrzostwa, ale… łatwo nie było, bo na dystansie 9 rund zanotował w trzech końcowych rundach dwa remisy i nawet porażkę z Andrzejem Gniadkiem, debiutującym w Choszcznie. Te perturbacje sprawiły, że o tytule Mistrza Choszczna na rok 2018 zadecydowała punktacja pomocnicza, w której najlepszy był Nikolai Aliavdin przed Andrzejem Gniadkiem i Tygranem Dzhuguryanem. Czwarte miejsce przypadło Adamowi Czuchnickiemu, piąte Markowi Olszewskiemu z Bydgoszczy, a szóste Wojciechowi Śmieszkowi , reprezentującemu białostocki klub MUKS STOCZEK 45. Poza rozszerzonym podium pozostali – Filip Łuczak z Koszalina (juniorski wicemistrz Europy) i Andrzej Puksza z HUSARII Biesiekierz, zawsze będący w czołówce.

Na rodzimym terenie większość zawodników z Choszczna na tle silnej konkurencji zaprezentowała się dość dobrze; najlepsi zawodnicy próbowali się wedrzeć do czołowej dziesiątki, co jednak w tym roku się nie udało. Najlepszy zawodnik z Choszczna, Bartosz Kowalik, zajął 11. miejsce. Miejsca pozostałych zawodników i zawodniczek SKOCZKA :

15. Piotrowski Bronisław

16. Sielicki Krzysztof

23. Badsung Radosław

24. Guzek Cyprian

35. Kalita Kamil

37. Hertel Hubert

38. Dziechciarewicz Maciej

40. Dłużyński Krzysztof

41. Furs Emilia

44. Borkowski Ignacy

48. Drożdżyński Dominik

50. Hermanowicz Jakub

53. Kalita Amelia

 

Wyniki turnieju http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_26/results.html?l=pl&tb=10_

 

 Ceremonia zakończenia zawodów. Na zdjęciu od lewej : Oskar Rosłon (Sędzia główny), Nikolai Aliavdin (I m.), Andrzej Gniadek (II m.), Tygran Dzhuguryan (III m), Andrzej Ciesiński ( przedstawiciel PZSzach, prezes Wielkopolskiego ZSzach)

 

 

Turniej był zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. Sędziował zawody Oskar Rosłon, prezes klubu UKSz SKOCZEK Choszczno. Na trzech najlepszych czekały puchary i nagrody finansowe. Na pozostałych zawodników pierwszej dziesiątki wartościowe nagrody rzeczowe. Nagrodzeni zostali tez juniorzy do lat 12, juniorki, najlepszy zawodnik z Choszczna, najmłodszy zawodnik oraz najstarszy zawodnik turnieju, którym był pan Ignacy Borkowski z Choszczna (88 lat !).  Wszyscy ci zawodnicy i zawodniczki otrzymali piękne dyplomy. W organizacji turnieju pomogli tłumnie rodzice i juniorzy ze SKOCZKA, oraz pracownicy Choszczeńskiego Domu Kultury – pani Renata Raczyńska oraz pan Janusz Biegański, którym szczególnie serdecznie dziękujemy.

Następną imprezą w Choszcznie, w której zagrają nasi szachiści, będzie pokazowy Turniej Gry Błyskawicznej na placu Witosa w ramach „Majówki na Sportowo” w dniu 12 maja 2018 r. A choszczeńscy juniorzy zaprezentują się ponownie w dniu 02 czerwca 2018 r. w Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego Juniorów, które będziemy w Choszcznie organizować po raz pierwszy.

 

Najlepsi juniorzy Turnieju (0d lewej) : Mateusz Leszcz (III m.), Franciszek Bochniak (I m.), Kamil Kalita (III m.) oraz Andrzej Ciesiński - członek zarządu PZSzach.


Wszystkie fotografie w serisie - pan Grzegorz Winiarski (serdecznie dziękujemy !)