Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
HUSARIA Biesiekierz najlepszą drużyną województwa w szachach szybkich ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 18 marca 2018 11:40


Najlepsza drużyna turnieju HUSARIA Biesiekierz - od lewej : Tygran Dzhuguryan, Jerzy Kot, Kamil Plichta, Andrzej Puksza - fot. Powiat choszczeński

 

Cztery lata temu, jako klub SKOCZEK byliśmy inicjatorami i powołaliśmy do życia Drużynowe Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Szachach Szybkich. Impreza znalazła swoje uznanie w oczach uczestników i  na trwałe wpisała się do kalendarza szachowych imprez w naszym województwie. Zmieniła też swój charakter na o wiele bardziej sportowy. Dzisiaj to turniej, na który przyjeżdża większość najsilniejszych zawodników z województwa z wiodących klubów, a wyniki zawodników znajdują swoje odbicie w rankingach, ponieważ zgłaszany jest do oceny rankingowej FIDE.

17 marca 2018 r. w Choszcznie wystartowało 16 drużyn. Jako organizatorzy wystawiliśmy aż trzy drużyny i do jednej użyczyliśmy naszego zawodnika. Pierwsza drużyna SKOCZKA w składzie : Eryk Łukjan (debiut po dłuższej przerwie), Sebastian Matul, Krzysztof Sielicki i Bronisław Piotrowski miała za zadanie przynajmniej spróbować nawiązać walkę z najlepszymi zawodnikami województwa o prymat. Druga drużyna SKOCZKA : Bartosz Kowalik, Cyprian Guzek, Radosław Badsung i Emilia Furs miała powalczyć o dobre miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki, natomiast trzecia drużyna SKOCZKA : Krzysztof Dłużyński, Kamil Kalita, Maciej Dziechciarewicz, Wojciech Kowalik oraz Jakub Hermanowicz, postawiła sobie ambitne zadanie, nie zająć ostatniego miejsca w turnieju.


 

"Bratobójczy" pojedynek SKOCZEK I - SKOCZEK III

 

Po pierwszej, spokojnej rundzie, początek turnieju przyniósł w II rundzie sensacyjne rozstrzygnięcie. Pierwsza drużyna SKOCZKA ograła swoich kolegów z GRYF Szczecin i to na czysto 4:0 ! Nikt takiego wyniku się absolutnie nie spodziewał. Dlatego wynik rozbudził nasze wielkie oczekiwania. Niestety w dalszej części turnieju nie było już różowo. Porażka z HETMAN Koszalin w trzeciej , a szczególnie remis z trzecią drużyną HUSARII Biesiekierz w szóstej rundzie i porażka w ostatniej rundzie z PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin spowodowały, że sny o potędze się rozwiały i nasi zawodnicy zajęli ostatecznie VII miejsce, z którego, co zrozumiałe,  nie byli za bardzo zadowoleni.

Druga drużyna SKOCZKA zagrała poniżej oczekiwań. Słabszą grę pokazali Bartosz Kowalik i Radosław Badsung, co przy poprawnej grze Cypriana Guzka i nowicjuszki w tym gronie Emilii Furs, wystarczyło tylko do zajęcia XII miejsca.

Trzecia drużyna SKOCZKA miała za zadanie nie być ostatnią w turnieju. Jako prowadzący tę drużynę miałem dylemat. Czy wykorzystać swój osobisty ograniczony potencjał szachowy do urywania przeciwnikom połówek, a może i całych punktów, czy też dać pograć młodocianej drużynie, licząc na to, że wyniki mogą być gorsze, ale wspólna walka będzie cementować drużynę. Wybrałem to drugie rozwiązanie i myślę, że mój wybór był słuszny. „Skazani na pożarcie” chłopcy walczyli bardzo dobrze i łatwo nie oddawali pola. Udało się wygrać jeden mecz i zremisować dwa mecze, co spowodowało, że ta drużyna zajęła miejsce XIV i zebrała mnóstwo pochwał za waleczność i umiejętności.  Obserwowałem grę wszystkich moich podopiecznych z Akademii SKOCZKA i śmiem twierdzić, że wiele się nauczyli przez ostatni czas. Żadna partia nie skończyła się katastrofą debiutową, a często walka kończyła się dopiero w głębokiej końcówce pionkowej albo wieżowej. Na pewno do poprawy są metody prowadzenia ataku w grze środowej oraz pionkowe i wieżowe końcówki, czemu poświęcimy kolejne zajęcia Akademii. Na bazie obserwacji wiem też, że trzeba będzie inaczej ustawić drużyny, bo dotychczas nie było okazji zaobserwować psychicznego nastawienia poszczególnych zawodników do walki pod wpływem stresu. A ten turniej dał mi pogląd na te aspekty szachowej dziedziny.


Najlepszym zawodnikiem na I szachownicy był Adam Czuchnicki z PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin. Puchary i medale wręczała Wicestarosta powiatu choszczeńskiego - Wioletta Kaszak - fot. Powiat choszczeński

 

Bezkonkurencyjna w turnieju była drużyna HUSARII Biesiekierz. Krótko, ale bardzo prężnie działający w województwie klub, pod wodzą jego prezesa Emiliana Wosztyla, potrafił skupić bardzo silnych  zawodników bez wcześniejszej przynależności klubowej : Kamila Plichtę, Tygrana Dzhuguryana, Andrzeja Pukszę i Jerzego Kota. Już średni ranking tej drużyny (2140) był wyższy o ponad trzysta punktów od następnej drużyny w konkurencji. Nic dziwnego, że ta drużyna  wygrała w sposób bezdyskusyjny.

Drugie miejsce przypadło drużynie HETMAN Koszalin, złożonej z trzech najlepszych juniorów klubu, aktualnego wicemistrza Europy w swojej kategorii wiekowej – Filipa Łuczaka, wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski Juniorów – Gracjana Grzesika oraz Patryka Wolanieckiego. Drużynę skutecznie uzupełnił ich instruktor, prezes ZZSzach – Tomasz Kamieniecki.  Dzięki zwycięstwu w ostatniej rundzie nad pierwsza drużyną SKOCZKA na trzecie miejsce wskoczyła drużyna PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin, grająca w składzie : Adam Czuchnicki,  Kazimierz Merklejn, Jan Czuchnicki i Mateusz Derejczyk.

Pełne wyniki turnieju : http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_25/results.html?l=pl&tb=202_

Turniej był bardzo sprawnie zorganizowany i przeprowadzony, ściśle według harmonogramu czasowego. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy i medale. Podobnie trzech najlepszych zawodników na poszczególnych szachownicach otrzymało medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.  Sędziował zawody Oskar Rosłon, ale niewiele miał powodów do interwencji, stąd głównie skupił się na czynnościach administracyjnych. Trofea wręczała Wicestarosta powiatu choszczeńskiego – Wioletta Kaszak, której prezes Oskar Rosłon wręczył pamiątkową statuetkę z okazji XX-Lecia Klubu jako, jak wyłuskano to z historycznych dokumentów …współzałożycielce naszego klubu w 1997 roku !  Statuetkę otrzymał też Paweł Partyka, prezes zaprzyjaźnionego klubu STMGK Strzelce Krajeńskie, instruktor szachowy, za wieloletnią, owocną współpracę z naszym klubem.

Turniej zamknęła pani Wicestarosta Powiatu Choszczeńskiego, a żegnając zawodników i gości prezes Oskar Rosłon zaprosił ich na Otwarte Mistrzostwa Choszczna w Szachach szybkich w dniu 21 kwietnia 2018 r. oraz do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym „Perła Bałtyku”, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca b.r. w Łazach.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi ZZSzach, Radzie Powiatu choszczeńskiego, Choszczeńskiemu Domu Kultury za wszelką pomoc w zorganizowaniu imprezy, ufundowanie nagród i trofeów oraz osobisty wkład pracy. Podziękowanie należy się również naszym działaczom klubowym, którzy „w mig” po zakończeniu imprezy uporządkowali sprzęt do gry i salę. To olbrzymia przyjemność działać w takiej grupie.