Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Choszczeńskiego - Kolejna wygrana Aliavdina przy rekordowej obsadzie ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 12 listopada 2017 09:04


 

Od lewej :  Nikolai Aliavdin (I m.), Arkadiusz Korbal (II m.) , Kamil Plichta (III) - wszystkie zdjęcia w serwisie ze strony Powiat choszczeński (dziękujemy !)

 

W sobotę 11 listopada 2017 r. , w Narodowe Święto Niepodległości, bardzo silnym akcentem zakończyliśmy obchody Jubileuszu XX-lecia istnienia i działalności naszego choszczeńskiego Klubu SKOCZEK. W tym dniu, przy wsparciu innych sponsorów, klub SKOCZEK zorganizował II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Choszczeńskiego. Przed laty, zawsze w listopadzie, regularnie organizowane przez nasz Klub mistrzostwa Powiatu choszczeńskiego, gromadziły na starcie tylko 15-25 uczestników. Najpierw namówiono nas, aby turniej ten powiązać ze świętem państwowym, a potem sami postanowiliśmy ten turniej „otworzyć” na zawodników spoza naszego powiatu i były to przysłowiowe „strzały w dziesiątkę”.

Frekwencja urosła nam w tym roku do rekordowego poziomu 109 uczestników. Z uwagi na stały dopływ chętnych,  przekraczający nasze możliwości organizacyjne, już na trzy tygodnie przed turniejem, musieliśmy zamykać listę  startową. Nasze apele o rozważne zapisywanie się do turnieju były wyjątkowo skuteczne i poskutkowały tym, że chyba poza 4 przypadkami zawodników odpornych na wszelkie prośby, wszyscy inni zapisani stawili się ”jak jeden mąż” do rywalizacji, a w dwóch przypadkach zawodnicy przyjechali już doprawdy na własne ryzyko. I mieli naprawdę duże szczęście, że miejsca startowe dla nich się znalazły.

 

 

Turniej przekształcił się z biegiem czasu w turniej z obsadą międzynarodową. Dobra, kilkuletnia współpraca z niemieckim klubem „Schachfreunde” z Groß Schönebeck zaowocowała tym, że gościliśmy u siebie 15 niemieckich zawodników. Ponadto do turnieju zgłosiło się dwóch Białorusinów – świetnie znany na naszym terenie mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin oraz po raz pierwszy grający w Choszcznie Dmitrij Aniskevycz. Napłynęły zgłoszenia bardzo silnych zawodników z sąsiednich województw : wielkopolskiego i lubuskiego. Wystarczy pobieżny rzut oka na listę startową, aby stwierdzić, że z naszego województwa zachodniopomorskiego pojawiła się prawie w komplecie absolutna czołówka najlepszych szachistów, uzupełniona liczną obsadą juniorów i seniorów z wiodących klubów. Należy wspomnieć ponadto, że na tak liczną obsadę miało niewątpliwie wpływ uruchomienie nowego cyklu 5 turniejów Grand Prix przez Zarząd ZZSzach, z których pierwszym turniejem, inauguracyjnym, był właśnie ten w Choszcznie.

Stanęliśmy po raz pierwszy przed tak poważnym wyzwaniem, jakim była organizacja tak licznego turnieju z tak świetną obsadą. Turniej był zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. Sędziowało go trzech, licencjonowanych arbitrów : Oskar Rosłon – jako sędzia główny , Andrzej Ciesiński oraz Krzysztof Dłużyński – jako sędziowie rundowi. Można powiedzieć, że bardzo dobrze wykonali swoją robotę, bo poza rozstrzygnięciem kilku nielicznych i nieznacznych konfliktów, turniej przebiegał sprawnie w bardzo dobrej, przyjacielskiej i bardzo sportowej atmosferze. Dalekowzroczna polityka finansowa Klubu z lat poprzednich spowodowała, że wystarczyło nam dla wszystkich zawodników dobrego sprzętu (szachownic i bierek) na tak wielkie zawody. Jedynie minimalnie musieliśmy się posiłkować pożyczką elektronicznych zegarów szachowych od nieocenionego pana Kazimierza Łaszewskiego, ale aby w przyszłości znowu obsłużyć 110 zawodników, tych zegarów brakuje nam już bardzo niewiele. Ponadto pani Dyrektor Choszczeńskiego Domu Kultury , Małgorzata Kozłowska, przekazała uroczyście przed rozpoczęciem zawodów, 7 sztuk profesjonalnych, drewnianych szachownic, ufundowanych przez Jej placówkę z okazji naszego Jubileuszu.

Imprezę objął swoim patronatem honorowym Pan Starosta choszczeński, Adam Andriaszkiewicz, który swoją obecnością uświetnił ceremonie otwarcia i zamknięcia Mistrzostw. Patronat medialny objęła choszczeńska telewizja kablowa „E-CHO”, co na pewno będzie skutkować kolejnym, profesjonalnie nakręconym filmem z obrazem i dźwiękiem utrwalonym podczas szachowych zawodów, pokazującym rozmach organizacyjny imprezy. Będą też na nim okolicznościowe wywiady z szachistami. Film na pewno ukaże się w sieci TV Choszczna oraz z kilkudniowym opóźnieniem w internecie, o czym będziemy informować. Była ufundowana wyjątkowo duża ilość nagród w różnych kategoriach, zarówno przez Zarząd Powiatu choszczeńskiego, jak i klub SKOCZEK oraz innych sponsorów. Z wpisowego ufundowano również 5 nagród finansowych, z których nagroda dla zwycięzcy wyniosła 400 złotych. Były piękne, okolicznościowe dyplomy oraz wyróżnienia dla najmłodszych zawodników turnieju. A każdy uczestnik turnieju, w momencie potwierdzenia obecności w dniu zawodów, otrzymywał tradycyjny pamiątkowy kubek z okolicznościowym nadrukiem Mistrzostw oraz gadżety reklamujące Powiat choszczeński. Nikt nie wyjechał z Choszczna z pustymi rękami.

Turniej wystartował z prawie półgodzinnym opóźnieniem i mimo bardzo intensywnej z tym walki, już niestety nie udało się tego opóźnienia nadrobić. Czas gry 13 minut + 3 sekundy za posunięcie powoduje, że partie są o kilka minut dłuższe niż tradycyjne 15-tki bez dodatku sekundowego, czy nawet 13 minut + 2 sekundy (sic !). Poza tym fakt, że mieliśmy do rozdania olbrzymią ilość nagród, spowodował, że przygotowanie ceremonii wręczenia nagród trwało trochę dłużej niż zwykle. Ale tutaj akurat zawodnicy wykazali należytą cierpliwość.

Tytuł Mistrza powiatu choszczeńskiego na rok 2017 zdobył mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin, kontynuując swoje niesamowite pasmo zwycięstw w turniejach na przestrzeni ostatnich tygodni. Drugi był jego tradycyjny rywal o palmę pierwszeństwa , kandydat na mistrza Arkadiusz Korbal, trzeci był mistrz FIDE Kamil Plichta, czwarty – kandydat na mistrza Andrzej Maj, a piąty - Tygran Dzhuguryan. Układ miejsc w czołówce jest prawie idealnym odtworzeniem klasyfikacji końcowej turnieju w Biesiekierzu, organizowanym równy tydzień temu wcześniej, z okazji swoich urodzin przez prezesa klubu HUSARIA Biesiekierz, Emiliana Wosztyla, który również zagrał w naszym turnieju.

Tabelę wyników końcowych można znaleźć pod linkiem :  http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_5766/results.html?l=pl&tb=10_ .

Zainteresowani na pewno potrafią sobie odtworzyć przebieg turnieju analizując tabelę końcową oraz wszelkie tabele pomocnicze.

 

Na zdjęciu najlepszy zawodnik choszczeńskiego Klubu w tym turnieju - Cyprian Guzek

 

Zawodnicy choszczeńscy zaprezentowali się w tak godnym gronie naprawdę bardzo dobrze. W pojedynkach z seniorską czołówką naszego województwa, a jeśli chodzi o juniorską, to nawet Polski oraz…Europy, nasi zawodnicy godnie reprezentowali barwy SKOCZKA. Bartosz Kowalik do swoich kolejnych, osobistych sukcesów, zaliczy remisowy pojedynek z aktualnym wicemistrzem Europy do lat 12 Filipem Łuczakiem.  Najlepszy z naszego Klubu, Cyprian Guzek zajął bardzo dobre 19. miejsce, a debiutujący w tak ścisłej stawce najlepszych zawodników województwa, Kamil Kalita, miejsce 20. z 6.0 pkt (wyżej niż np. brązowa medalistka MP), co należy odczytać jako wynik rewelacyjny, biorąc pod uwagę, że to dopiero „nieopierzony junior”. Kolejne, niesamowite momenty w grze miał Wojtek Kowalik, który zdobył aż 4.0 pkt. Pozostali zawodnicy SKOCZKA zanotowali wiele innych, indywidualnych sukcesów.

Miejsca w tabeli końcowej zawodników SKOCZKA :

19. Guzek Cyprian

20. Kalita Kamil

22. Sielicki Krzysztof

24. Matul Sebastian

42. Potęga Eugeniusz

45. Badsung Radosław

51. Piotrowski Bronisław

54. Jezikowska Nadzieja

62. Kowalik Wojciech

64. Dziechciarewicz Maciej

66. Drożdżyński Dominik

74. Furs Emilia

79. Tomczyk Szymon

90. Hermanowicz Jakub

 

 

Starosta choszczeński Adam Andriaszkiewicz wręcza nagrodę rewelacyjnie grającemu w turnieju - Kamilowi Kalita.

 

Jesteśmy bogatsi po tym turnieju o wiele doświadczeń organizacyjnych i na pewno następny taki turniej byłby w kilku aspektach zorganizowany jeszcze trochę inaczej. Wszystko przez nasze dążenie do perfekcji. Zawodnicy przyjezdni, żegnając się z nami, bardzo chwalili organizację i równie mocno nam dziękowali za widoczne zaangażowanie organizacyjne. A korzystając z okazji, już teraz zaprosiliśmy  wszystkich młodszych uczestników turnieju do lat 13, na nasz Turniej Mikołajkowy, który odbędzie się 02 grudnia 2017 r. w Choszczeńskim Domu Kultury. Zapisy już trwają. Ilość miejsc jest ograniczona do 60, a….lista już jest w połowie zapełniona.

Szczególnie serdecznie dziękujemy pracownikom Choszczeńskiego Domu Kultury : tym „Bezimiennym” za ustawienie sal gry, pani Renacie Raczyńskiej za bufet dla zawodników ciągle, do samego końca, pełny słodyczy i równie pełny, serdeczny uśmiech dla wszystkich oraz panu Januszowi Biegańskiemu za dyplomy i wyróżnienia wypełnione jego pięknym, kaligraficznym pismem.