Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
UZNAM CHESS CUP 2017 w Świnoujściu - osobista relacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sebastian Matul   
wtorek, 10 października 2017 19:16

 

Foto - Dymitr Stanisław Zarzecki

 

W deszczowy niedzielny poranek 8 października 2017 r. udałem się z kolegą Krzysztofem Matwiejakiem, aby spotkać się z szachistami nadmorskiego Świnoujścia w corocznie rozgrywanym turnieju Uznam Chess Cup 2017.

Poza chęcią powtórzenia wyniku sprzed dwóch lat, do udziału w turnieju motywowała mnie entuzjastyczna postawa, wracającego po wielu latach do uprawiania szachowego sportu,  kolegi z czasów MKSZACH Myślibórz.

Rozpoczęliśmy tę podróż pechowo, bo od spóźnienia, z uwagi na oczekiwanie na pełny skład pasażerów w ramach odprawy promowej. Frustracja z powodu spóźnienia szybko przeszła w lepszy nastrój, bo okazało się że turniej będzie rozegrany w przestronnej i dobrze przygotowanej do gry sali konferencyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej "Słowianin". W poprzednich latach grano, na sąsiedniej, nieco mniejszej sali.

Krystian Sachryń i Ryszard Mrozewicz, jako główni organizatorzy, zapewnili obfity słodki poczęstunek ; nie zabrakło również ciepłych napojów i….śledzia. Pomimo bardzo atrakcyjnych nagród frekwencja mogła być znacznie lepsza. Pula nagród finansowych osiągnęła rzadko spotykaną w naszym regionie sumę 1500 zł, w czym spory udział wspomnianego Krystiana oraz Spółdzielni Mieszkaniowej. Ostatecznie zagrało 33 zawodników ; miejsc przy szachownicach było przygotowanych na co najmniej dwukrotnie większą liczbę sympatyków szachów. Niech żałują ci, którzy,  pomimo wcześniejszego zgłoszenia się, nie dotarli do gościnnego, portowego miasta.

Turniej otworzył Ryszard Mrozewicz, dedykując te zawody pamięci zmarłego w czerwcu br. Józefa Stecyka, wielokrotnego uczestnika turniejów organizowanych w Świnoujściu i Regionie.

Po minucie ciszy i uczczeniu pamięci zmarłego Kolegi, krótkiemu przypomnieniu zasad gry przez sędziego turnieju – Kazimierza Łaszewskiego - ruszyła sportowa rywalizacja.

W stawce turniejowej faworytami byli mm Nikolai Aliavdin , zawodnicy ze Szczecina - Andrzej Maj, Rafał Szyszyło i Adam Czuchnicki oraz świeżo upieczony Mistrz Województwa Zachodniopomorskiego Seniorów Starszych – Tygran Dzhuguryan. Już w pierwszej rundzie zapachniało jednak sensacją, gdy zawodnik UKS SKOCZEK Choszczno, Bronisław Piotrowski realizował na I szachownicy 3 piony przewagi z białoruskim mistrzem międzynarodowym z Myśliborza. Pomimo dodawanego czasu, Bronek nie zdążył ukoronować przewagi zwycięstwem i na dwa posunięcia przed promocją piona na hetmana … przekroczył czas. Ja rozpocząłem od wygranej z nowym "nabytkiem" świnoujskich szachów, Ireneuszem Tylutkim, który związał się z klubem rok temu,  przyjeżdżając z odległego Rzeszowa i grą potwierdził, że szachy w Świnoujściu mają na kogo stawiać. Irek zajął 13 miejsce.

W sportowej bezkonfliktowej grze, a za sprawą organizatorów, miłej towarzyskiej atmosferze turniej zakończył się zdecydowanym zwycięstwem faworyta mm. Nikolaia Aliavdina - 8,5 pkt z 9 rund ( jedyną „połówkę” urwał mu Rafał Szyszyło), a wcześniej wymienieni zawodnicy ze Szczecina rozdzielili między sobą czołowe miejsca od 2-6.

Poniżej szczegółowe wyniki:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_4673/results.html?l=pl&tb=10_

 

 

 

Prawdziwymi "ambasadorami" szachowymi w Świnoujściu są Ryszard Mrozewicz i Jan Dajerling (po lewej, na zdjęciu z Dymitrem Stanisławem Zarzeckim - autorem zdjęć).  Pan Jan aktywnie gra w szachy nie tylko u siebie w Świnoujściu, ale chętnie, dzięki Ryszardowi, gra w szachowych turniejach w całym regionie.

 

Niżej podpisany wraz z kolegą rozpoczęliśmy nieźle, ale z każdą kolejną rundą wychodziły emocje z podróży i zmęczenie grą, bez przerwy na regenerację. Ostatecznie po zmiennej grze autor relacji zakończył turniej na 7 miejscu z 5,5 pkt , a Krzysztof na 27 miejscu z 3,5 pkt. Skomentowaliśmy udział stwierdzeniem, iż następnym razem na pewno będzie lepiej, a otrzymane "nauki" zmotywują nas do dalszego treningu.

Z pozostałych zawodników UKS SKOCZEK 11 miejsce zajął robiący systematyczne postępy Sebastian Hnat z wynikiem 5 pkt,  a 17 miejsce odnotował Bronisław Piotrowski z 50% wynikiem.

Tradycyjnie dokonano wręczenia statuetki SZACHOWEGO GOŁĘBIA, którą w tym roku odebrał Przemysław Łukasiewicz, za niestrudzoną organizację licznych imprez szachowych w Świnoujściu, Wolinie i nie tylko.

Życząc organizatorom kontynuacji tej tradycyjnej imprezy i większej frekwencji osobiście przekazałem Krystianowi zachętę do częstszych występów w szachowej rywalizacji, zapraszając go już na najbliższy turniej listopadowy do Choszczna.

 

 

Z szachowym pozdrowieniem znad wydm.

Sebastian Matul.