Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
Zakończenie III Ligi ZZSzach w Choszcznie - drużyna SOLNY Grzybowo zwycięzcą rozgrywek ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 11 czerwca 2017 19:52

 

 

10 czerwca 2017 r. w Choszcznie zakończyły się rozgrywki III Ligi Zachodniopomorskiego Związku Szachowego. Były to zawody w randze Drużynowych Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego w szachach klasycznych. Jak pisałem wcześniej, przy okazji relacji z pierwszego zjazdu w Koszalinie,  do tegorocznych rozgrywek, zgodnie z ustalonym regulaminem,  zgłosiły się  wyłącznie drużyny klubowe posiadające  licencję PZSzach w liczbie 5 (AKSz HETMAN Politechnika Koszalińska Koszalin, GRYF Szczecin , SOLNY Grzybowo, SZACH Gryfice i SKOCZEK Choszczno). Dla naszej drużyny był to prawdziwy debiut w drużynowych szachach klasycznych, chociaż graliśmy wcześniej dwukrotnie w rozgrywkach ligi amatorskiej naszego województwa.

Przystępując do tych rozgrywek, zdawaliśmy sobie dobrze sprawę, że idziemy „pływać na głębokiej wodzie”. Mówi się, że w szachach „rankingi nie grają” i pewnie jest w tym część prawdy, ale nie da się nadrobić w ciągu kilku partii granych w tempie szachów klasycznych tych lat doświadczenia turniejowego, które nasi przeciwnicy mają już dawno za sobą. Uznaliśmy jednak, że nawet jeżeli polegniemy, to po walce, aby wiedzieć jaki dystans dzieli nas od czołówki naszego województwa.

 

 

Zwycięska drużyna SOLNY Grzybowo - od lewej : Maciej Wącior, Maciej Kowalski, Bartłomiej Gościniak, Maria Gościniak.

 

 

 

20 maja 2017 r. w Koszalinie, na pierwszym zjeździe, przegraliśmy wszystkie trzy mecze z najsilniejszymi drużynami tego turnieju : HETMANEM Koszalin, SOLNYM Grzybowo i na końcu z GRYFEM Szczecin. Pozostał nam jeden mecz w Choszcznie, z drużyną SZACH Gryfice, która przegrała w Koszalinie dwa mecze. Na prośbę drużyny SOLNY Grzybowo, która pauzowała w czwartej rundzie,  rozegraliśmy mecz z Gryficami wcześniej, tak, aby drużyna SOLNEGO nie musiała czekać na ceremonię zakończenia. Do tego meczu przystąpiliśmy tym razem w pełnym składzie, wraz z kobietą grającą na V szachownicy – Emilią Furs. Na pierwszej szachownicy Krzysztof Sielicki zremisował z kandydatem na mistrza, Tobiaszem Smalem. Na drugiej szachownicy Radosław Badsung, wygrał pojedynek walkowerem, ponieważ w Choszcznie nie pojawił się jego rywal – Kamil Puszkarek. Na trzeciej szachownicy zagrałem z Jakubem Kubiakiem obronę królewsko-indyjską i mój młody przeciwnik udowodnił, że ten debiut opanował świetnie jak na moje możliwości, dość szybko pozycję wyrównał, następnie przeszedł płynnie do ataku, którego już nie udało mi się powstrzymać. Na czwartej szachownicy Cyprian Guzek w partii z Kazimierzem Łaszewskim szybko powymieniał figury i powstała pozycja, w której żaden z przeciwników nie chciał ryzykować gry na wygraną. Na piątej szachownicy zadebiutowała w drużynie Emilia Furs, a jej przeciwniczką była nieco starsza, ale doświadczona Agata Przybylska (kategoria I+). Mimo, iż był to debiut Emilii w zawodach tej rangi, ku naszemu zaskoczeniu Emilka po słabo rozegranym debiucie, grę wyrównywała, nawet (według komputera) uzyskiwała niewielką przewagę (sic - !), aby przez nieuwagę, co się zdarza w emocjach, na czysto podstawić figurę i pozycji, przy tej klasie przeciwniczki, nie dało się już uratować. Końcowy stan meczu – 2:3 dla Gryfic.

 

 

Srebrni medaliści zawodów - AKSz HETMAN Politechnika Koszalińska Koszalin

- od lewej :Henryk Węgrowski, Ryszard Sokołowski, Paweł Ałkowski, Gracjan Grzesik, Aleksandra Trembowiecka-Wysota.

 

 

 

Tak się złożyło, że decydujące o podziale miejsc na podium mecze zostały rozegrane w Choszcznie. Najpierw HETMAN Koszalin w minimalnym stosunku 3:2 pokonał GRYF Szczecin, aby w ostatnim pojedynku ulec drużynie SOLNY Grzybowo 3,5 : 1,5. Tym sposobem drużyna z Grzybowa zwyciężyła w całych rozgrywkach, przed HETMAN Koszalin i GRYF Szczecin. Czwarte miejsce zajął SZACH Gryfice, a drużyna SKOCZKA zajęła miejsce piąte.

 

 

 

Szczegółowe wyniki : http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_1232/


 

 

 

 

 

Sędzia główny zawodów - Tomasz Kamieniecki

 

 

Zawody sędziował prezes ZZSzach Tomasz Kamieniecki. Dla zwycięskich trzech drużyn były puchary, medale i dyplomy. Wręczono również medale za miejsca I-III na poszczególnych szachownicach. Okazało się, że Radosław Badsung z UKSz SKOCZEK zdobył brązowy medal na II szachownicy. Gratulujemy !

Dla wszystkich zawodników i osób uczestniczących w imprezie wręczyliśmy kubki reklamujące nasz lipcowy Międzynarodowy Festiwal Szachowy "KLUKOM CHESS 2017" oraz długopisy z jubileuszowym nadrukiem .

 

 

 

I tradycyjne kilkadziesiąt słów osobistego komentarza na koniec. Chwała obecnemu Zarządowi ZZSzach, że rozgrywki ligowe w naszym województwie zostały reaktywowane. Niestety wieloletnie zaniedbania na tym poletku doprowadziły do tego, że wyglądamy jako województwo mizernie, jeśli idzie o ilość drużyn startujących w rozgrywkach, choćby w stosunku do sąsiednich województw – lubuskiego czy wielkopolskiego. Musi się znaleźć sposób na zaktywizowanie licznych ośrodków szachowych na mapie naszego województwa, które nie mają swojego klubu zrzeszonego w PZSzach i to powinno być zadanie wręcz priorytetowe, z którym powinien zmierzyć się obecny Zarząd.

 

 


Brązowi medaliści rozgrywek - GRYF Szczecin.

Od lewej : Arkadiusz Korbal, Adam Stolarski, Kacper Zieniuk, Karol Szymański, Joanna Maruszczak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Czwarta drużyna rozgrywek - SZACH Gryfice

Od lewej : Agata Przybylska, Jakub Kubiak, Tobiasz Smal i Kazimierz Łaszewski

 

 

Co do samych rozgrywek, nasunęło się też kilka spostrzeżeń.

 

Pierwsze z nich to kwestia dopracowania regulaminu rozgrywek , który powinien zawierać wszelkie niezbędne ustalenia, aby uniknąć niejednoznaczności, albo konieczności „dogadywania” się kierowników drużyn już w trakcie rozgrywek. Wtajemniczeni wiedzą, o co chodzi.

 

Druga  sprawa, to to, że za wszelką cenę należy unikać sytuacji,  aby w turnieju startowała nieparzysta ilość drużyn. Niektóre drużyny z naszego województwa mają na tyle długą ławkę, aby wystawić do rozgrywek dwie równorzędne drużyny. Przy parzystej ilości uniknie się tego, że drużyna będzie pauzować w danej rundzie, co w zawodach szachów klasycznych jest dużą dolegliwością – czas oczekiwania na rundę wynosi 3-4 godziny i ciężko ustalić dokładny termin startu następnej rundy.

 

 Trzecia sprawa to to, że harmonogram ligi , w sensie miejsc rozgrywania rund, powinien być ustalany na długo przed jej rozgrywkami. Można by np. grać dwa dni weekendowe pod rząd, bądź łączyć dzień szachów klasycznych, z odbywającym się następnego dnia turniejem szachów szybkich (tak jak np. drużyna SKOCZKA w Koszalinie na pierwszym zjeździe 21-22 maja br.). Przez odpowiednio wcześniejsze ustalenie terminarza rozgrywek, byłoby łatwo znaleźć tani obiekt noclegowy w cenie 25-40 zł/osobę i wskazać go drużynom, które chciałyby wystartować w rozgrywkach.  Przy kilku drużynach przyjezdnych, można by spokojnie zabierać na zjazdy kobiety, szczególnie juniorki w składzie, które mogłyby nocować we wspólnym pokoju itd. Taki system sprzyjałby głębszej integracji środowiska szachowego , możliwość lepszego poznawania się, dłuższych spotkań bezpośrednich , możliwość wymiany doświadczeń, okazja do zasięgnięcia informacji. Przez 2-3 dniowy pobyt lepiej by się amortyzowały koszty dojazdu itd.itd.

 

Czwarta sprawa, to możliwość uczestniczenia w rozgrywkach drużyn z miejscowości, gdzie kluby nie istnieją bądź przestały działać w strukturach PZSzach. Jestem zdania, że udział drużyn, tworzonych doraźnie, składających się z zawodników posiadających licencję PZSZach w jakiś sposób uatrakcyjniłby rozgrywki. Oczywiście taka drużyna nie mogłaby uzyskiwać awansu do następnego szczebla rozgrywek. W ten sposób mogliby zagrać zawodnicy ze Stargardu, Kamienia Pomorskiego, Myśliborza, Połczyna…

 

Pole działania jest tutaj bardzo szerokie, ale trzeba po prostu….chcieć. A jak się komuś nie będzie chciało, to można zakwestionować każdy pomysł, nie tylko ten, który zawiera luki….Każdy pomysł.