Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
UKS SKOCZEK Choszczno - Kształtujemy charakter przez szachy
Początek maja 2017 przy szachownicach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
piątek, 05 maja 2017 01:34

 

na zdjęciu : Wojciech Kowalik (foto archiwalne)

 

 

W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2017 r. w Szczyrku odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 8, w których pierwszy raz w historii naszego Klubu zagrał zawodnik SKOCZKA, 8-letni Wojciech Kowalik. W mistrzostwach, w grupie chłopców, wystartowało ogółem 120 zawodników z całej Polski, z największych i najsilniejszych klubów szachowych. Debiut naszego zawodnika wypadł całkiem przyzwoicie. Wojtek, startując z 91 numerem startowym, zajął ostatecznie 85 miejsce, zdobywając w 9 partiach 4 punkty. Wynik ten należy uznać za dobry, rokujący duże nadzieje na przyszłość, zważywszy, że turniej odbywał się systemem szachów klasycznych, z tempem gry 60 minut dla zawodnika na partię plus 30 sekund za każde posunięcie, co dla Wojtka grającego dotychczas wyłącznie szybkie i błyskawiczne partie, było swoistym „novum”. Jednocześnie rezultat pokazał, że oprócz talentu, do osiągania sukcesów w szachach potrzebny jest też duży wkład własnej pracy. Mamy nadzieję, ze kariera szachowa Wojtka rozwinie się odpowiednio do jego wielkiego talentu.

 

 

Wyniki Mistrzostw : http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_1507/results.html?l=pl&tb=10_

-----------------------------------------------

 

3 maja 2017 r.Otwartym Turnieju Szachowym o puchar Dyrektora MGOKiS w Reczu udział wzięło 14 zawodników i zawodniczek z Choszczna i Recza. Dokładnie połowę z nich stanowili członkowie klubu UKSz SKOCZEK , którzy zajęli siedem pierwszych miejsc. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, z czasem do namysłu 15 minut dla zawodnika.

 

 

Na zdjęciu : pamiątkowa fotografia uczestników turnieju z Burmistrzem Recza p. Wiesławem Łońskim (po lewej) oraz Dyrektorką MGOKiS p.Agnieszką Koźbiał i Sędzią głównym Czesławem Szyjką (po prawej) - fot. Marcin Tomczyk.

 

 

 

 

 

 

Zwyciężył Cyprian Guzek przed Bartoszem Kowalikiem. Pozostałe miejsca zawodników SKOCZKA :

3. Jagoda Hertel

4. Emilia Furs

5. Szymon Tomczyk

6. Hubert Hertel

7. Kamil Kalita.

 

Turniej otworzył oraz na ceremonii zakończenia wręczał puchary, dyplomy i nagrody Burmistrz Recza pan mgr Wiesław Łoński. Towarzyszyła mu w tym Dyrektor MGOKiS, pani Agnieszka Koźbiał, a cały turniej poprowadził i sędziował pan Czesław Szyjka.

 
Tygran Dzhuguryan wygrywa Puchar Dyrektora Choszczeńskiego Domu Kultury ! Emocjonujący finał choszczeńskiego klasyka ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
poniedziałek, 01 maja 2017 05:43

 

 

Na zdjęciu : zwycięzca Turnieju, prof. Tygran Dzuguryan

 

 

Tygran Dzhuguryan, szachista szczeciński, a prywatnie pochodzący z Odessy profesor zwyczajny Akademii Morskiej w Szczecinie, zdobył Puchar Dyrektora Choszczeńskiego Domu Kultury w jego piątej edycji.  Na samym finiszu, dzięki zwycięstwu w ostatniej rundzie, wyprzedził mistrza międzynarodowego Nikolaia Aliavdina z Myśliborza i kandydata na mistrza Arkadiusza Korbala ze Szczecina. Walka o końcowe miejsca była na wszystkich szachownicach bardzo zacięta i emocjonująca, a kolejność końcowa miejsc na podium ustalona została dosłownie w ostatniej partii, w ostatniej rundzie, kiedy prowadzący przez większą część turnieju Arkadiusz Korbal musiał uznać wyższość Adama Czuchnickiego, który tym zwycięstwem nie zdobył wprawdzie miejsca na podium, ale spowodował spadek dotychczasowego lidera na trzecie miejsce.

 

W dwudniowym choszczeńskim klasyku, który się odbył w dniach 29-30 kwietnia 2017 r., wystartowało 32 szachistów i szachistek. Turniej odbył się na dystansie 7 rund, z czasem do namysłu 60 minut dla zawodnika. Obowiązywał zapis partii. Sędziował Oskar Rosłon – sędzia klasy II. Ci, którzy wybrali Choszczno na miasto zmagań szachowych na początek długiego, majowego weekendu, na pewno nie mieli powodów do narzekań. Organizacyjnie było wszystko dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik”; były nagrody finansowe w godziwej wysokości oraz puchary dla zwycięzców, dla pokonanych dużo nagród rzeczowych, dla każdego uczestnika pamiątkowy kubek i długopis z jubileuszowym nadrukiem. W bufecie były słodkości i napoje gorące. Organizatorzy zadbali o przestronną salę, nowoczesny sprzęt szachowy, podkładki pod zapis, druki etc., etc. Nic dziwnego, że cały turniej przebiegł w bardzo przyjemnej, sportowej atmosferze i na pewno wielu z uczestników tego turnieju weźmie z chęcią udział w zaplanowanym na koniec lipca Międzynarodowym Festiwalu Szachowym KLUKOM CHESS 2017 w Choszcznie – głównej, tegorocznej imprezie XX-lecia klubu UKSz SKOCZEK.

 

Wyniki : http://chessmanager.com/tournaments/6662965252063232/results

 

Bez udziału w turniejach klasycznych nie ma mowy o właściwym szkoleniu szachowym. O ile w szachach błyskawicznych (czas do namysłu do 10 min.), czy nawet szybkich (czas do namysłu powyżej 10 min., poniżej 60 min.), sytuacja na szachownicy zmienia się jak w kalejdoskopie, a przeciwnicy wymieniają się na uderzenia taktyczne i …grube błędy, o tyle w szachach klasycznych np. jedno lekkomyślne posunięcie pionkiem psuje całą pozycję i często nie udaje się już nic uratować. Dlatego bardzo się w klubie cieszymy, że w turnieju wzięli udział młodzi juniorzy SKOCZKA : Cyprian Guzek, Mateusz Kowalski, Bartosz Kowalik, Kamil Kalita, Szymon Tomczyk oraz juniorka – równie jak koledzy utalentowana - Emilia Furs. Po drugiej stronie, oprócz znakomitych szachistów wymienionych na wstępie i kilku innych bardzo dobrych, doświadczonych szachistów, usiadła młodzież ze Szczecina, Strzelec Krajeńskich, Myśliborza, Koszalina… Pewnym wyznacznikiem tego, że zawody były udane świadczy fakt, że …nikt w trakcie turnieju z niego nie zrezygnował i żadna partia nie była oddana walkowerem. Młodzież choszczeńska w zasadzie zdała egzamin, o czym świadczą uzyskane wyniki oraz styl gry. Przez nieobecność zawiedli niestety choszczeńscy seniorzy, z których na starcie stanęło tylko dwóch – Czesław Szyjka i piszący tę relację Krzysztof Dłużyński. Za to, już po turnieju, dwie osoby złożyły deklarację przynależności do klubu SKOCZEK.

Więcej…
 
V Turniej o Puchar Dyrektora ChDK - startujemy 29 kwietnia 2017 r ! Choszczeński klasyk w Roku Jubileuszowym ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
wtorek, 25 kwietnia 2017 19:48

 

 

 

 

To już ostatnie dni przed rozpoczęciem V Turnieju o Puchar Dyrektora Choszczeńskiego Domu Kultury, który rozpocznie się w sobotę 29 kwietnia 2017 r. o godz. 09.00.

Szachy klasyczne , 7 rund systemem szwajcarskim, z czasem do namysłu 60 min. dla zawodnika. Obowiązywać będzie zapis partii.

Dla zwycięzców puchary, liczne nagrody finansowe i rzeczowe.

W turnieju będzie można uzyskać do II kategorii szachowej włącznie.

Dla każdego uczestnika turnieju Jubileuszowy Kubek SKOCZKA oraz pamiątkowy długopis !


 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Instruktor przed egzaminem ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
wtorek, 25 kwietnia 2017 20:14

 

 

 

Jakub Cieślak podczas zajęć z najmłodszymi zawodnikami SKOCZKA - fot. archiwum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia w najmłodszej grupie Akademii Szachowej SKOCZKA, które poprowadził Jakub Cieślak. Nasz instruktor zajmował się tak długo, jak tylko było to możliwe,  szkoleniem najmłodszej kadry SKOCZKA. Teraz przyszedł czas na egzaminy maturalne i prywatne plany Jakuba. Serdecznie Mu dziękujemy za czas poświęcony Dzieciakom i życzymy Mu wszelkiej pomyślności na Egzaminie Dojrzałości i w realizacji dalszych planów życiowych.

-------

Zawodnicy z najmłodszej grupy mogą kontynuować szkolenie na zajęciach we środy i piątki w godz. 17.30 - 19.30. Informacji udziela kol. Krzysztof Dłużyński tel. 607-302-720.

 
Czas świętować ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 14 kwietnia 2017 01:51

 

 
"Turniej dla Dzieci" w Starym Kurowie. Nieoczekiwany lider ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
sobota, 08 kwietnia 2017 21:43

 

Szachy to radość, jak o tym świadczy niepozowane zdjęcie naszych zawodników na rozgrzewce

 

 

Kilkanaście miesięcy temu, po turnieju w szczecińskiej „Kaskadzie”, pisałem w moim artykule, że Wojtek Kowalik, jeśli tylko będzie chciał grać w szachy, bardzo szybko pójdzie w ślady swojego brata Bartosza.  W Turnieju dla Dzieci rozegranym w dniu 8 kwietnia 2017 r. w Starym Kurowie doszło do niecodziennej sytuacji, w której to właśnie Wojtek po IV rundzie był samodzielnym liderem i z kompletem punktów, wyprzedzał swoich kolegów klubowych : brata Bartosza i Kamila Kalitę ! Bartosz, który z racji doświadczenia, był zdecydowanym faworytem, musiał odpierać ataki i niewiele brakowało, aby wygrał turniej Kamil Kalita, z którym Bartek dostał przegraną pozycję w końcówce i tylko swojemu doświadczeniu zawdzięcza, że udało mu się uzyskać remis.

Więcej…
 
Bartosz Kowalik wyróżniony wśród najlepszych sportowców Choszczna ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 08 kwietnia 2017 02:42

 

Na zdjęciu : Bartosz Kowalik (drugi od lewej) odbiera nagrodę - fot. Tadeusz Krawiec

 

 

Czołowy junior UKSz SKOCZEK, Bartosz Kowalik, znalazł się w gronie najlepszych sportowców naszego miasta, wyróżnionych w dniu 6 kwietnia 2017 r. przez Burmistrza Choszczna, nagrodą finansową za wybitne osiągnięcia i uzyskane wyniki sportowe w 2016 roku. Bardzo nas cieszy to wyróżnienie, świadczące o tym, że sport szachowy jest pozytywnie dostrzegany przez władze naszego miasta. Bartkowi życzymy rozwijania wielkiego talentu, dalszych sukcesów i godnej reprezentacji Choszczna na wszystkich zawodach szachowych, w których będzie brał udział.

 
Koszalinianka Aleksandra Trembowiecka-Wysota zdobyła tytuł Mistrzyni Choszczna Juniorów na rok 2017 ! Zawodnicy SKOCZKA nie zawiedli. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 02 kwietnia 2017 21:45

 

Widok sali gier - na pierwszej szachownicy o zwycięstwo w turnieju zagrali ze sobą najlepsi -Bartosz Kowalik (po lewej) z Aleksandrą Trembowiecką-Wysota. Partia po burzliwym przebiegu zakończyła się remisem.

 

Otwarte Mistrzostwa Choszczna Juniorów na rok 2017 to takie „małe Mistrzostwa” naszego miasta. Swego czasu był nawet pomysł na posiedzeniu Zarządu SKOCZKA, aby z nich zrezygnować, z uwagi na natłok imprez w kalendarzu i połączyć je z Otwartymi Mistrzostwami Choszczna dla wszystkich chętnych („OPEN”), które są zaplanowane w maju br. Na szczęście zwyciężył argument, że nasi juniorzy powinni mieć „swój” turniej, z pucharem, medalami i nagrodami. Piszę „na szczęście”, ponieważ wszyscy przybyli byli zaskoczeni jeszcze wyższą frekwencją, niż w ubiegłym roku.  1 kwietnia 2017 r. na starcie Mistrzostw stanęło 41 zawodników i zawodniczek z Choszczna, Szczecina, Koszalina, Strzelec Krajeńskich i Przelewic. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z czasem do namysłu 10 minut + 5 sekund za każde posunięcie. Sędziował Jakub Cieślak – sędzia II klasy z Choszczna.

 

Surowe reguły FIDE, które karzą porażką za pierwsze nieprawidłowe posunięcie w szachach szybkich okazały się niestraszne młodym zawodnikom. Na naszych turniejach obserwujemy, że jest stopniowo coraz mniej płaczu z tego powodu. Udało się nam bardzo sprawnie przeprowadzić ten turniej, ściśle trzymając się ram czasowych. Pomimo zróżnicowanej siły gry, turniej miał swoją dramaturgię i chociaż od samego początku do końca  stawce przewodziła Aleksandra Trembowiecka-Wysota z HETMAN Koszalin, to musiała do końca zachować maksymalną koncentrację, aby nie stracić prowadzenia na rzecz kogoś z silnej grupy pościgowej, do której należeli : jej kolega klubowy Patryk Wolaniecki, czy choszczeńscy juniorzy – Bartosz Kowalik, Cyprian Guzek i dość niespodziewanie Kamil Kalita.


Sympatycznej juniorce z Koszalina udało się utrzymać przewagę nad pozostałymi i samodzielnie z 8.5 pkt zwyciężyć w turnieju. Drugie miejsce zajął Bartosz Kowalik, który po okresie słabszej dyspozycji, zasygnalizował znaczny wzrost formy. O podium otarł się Cyprian Guzek, którego wyprzedził jeszcze  Patryk Wolaniecki z HETMAN Koszalin.

Więcej…
 
Więcej kwalifikowanych sędziów szachowych wśród członków SKOCZKA ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 26 marca 2017 22:29

 

 

Na zdjęciu od lewej : uczestnicy kursu - Oskar Rosłon, Krzysztof Dłużyński, Jakub Cieślak, Tomasz Kinas, Krzysztof Sielicki, Arkadiusz Korbal, Rafał Peter - fot. Arkadiusz Korbal

 

 

25 marca 2017 r. zakończył się organizowany w Choszcznie przez Kolegium Sędziów ZZSzach kurs sędziowski na II i III klasę sędziowską. Wbrew pozorom łatwo nie było. Nie dość, że kilka godzin teorii, to jeszcze egzamin - 30 pytań, z których na co najmniej 80 % odpowiedź musiała być prawidłowa, aby egzamin był zdany. Trzeba było naprawdę sporo poczytać przed kursem, aby z sukcesem zdać egzamin. Samo szkolenie, mimo iż trwało aż 6 godzin, było naprawdę ciekawie prowadzone przez prelegentów, którymi byli Arkadiusz Korbal - przewodniczący Kolegium Sędziów ZZSzach oraz Oskar Rosłon - sędzia klasy II. Z prawdziwą radością informujemy, że klub SKOCZEK po tym kursie ma już kilku kwalifikowanych sędziów szachowych, z których II klasę posiadają : Oskar Rosłon,Jakub Cieślak oraz Krzysztof Dłużyński, natomiast III klasę sędziowską posiadają Sebastian Matul i Krzysztof Sielicki. Na pewno znacznie ułatwi to organizację przez Klub oficjalnych turniejów, w których można będzie uzyskiwać kategorie szachowe, szczególnie w perspektywie organizowanego w lipcu Międzynarodowego Festiwalu Szachowego KLUKOM CHESS 2017.

 
XV Turniej o Puchar Burmistrza Gryfic. Dobra gra i kolejne wzrosty rankingów FIDE. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
wtorek, 04 kwietnia 2017 20:49

 

 

Na zdjęciu : Cyprian Guzek (SKOCZEK Choszczno, po lewej) przygląda się partii, jaką grają jego kolega klubowy - Bartosz Kowalik (po lewej) z Kacprem Karwowskim (SOLNY Grzybowo).

 

 

XV turniej o Puchar Burmistrza Gryfic w dniu 02 kwietnia 2017 r. zgromadził na starcie aż 65 zawodników i zawodniczek. Renoma tego turnieju to przede wszystkim zasługa Kazimierza Łaszewskiego, wychowawcy wielu młodych,  znakomitych szachistów, którzy często, już w innych klubach, z wielkimi sukcesami kontynuują karierę szachową. Także autorytet sędziowski, jakim cieszy się pan Kazimierz sprawia, że do Gryfic na jego turnieje przyjeżdżają chętnie szachiści, którzy muszą w tym celu pokonać bardzo wiele kilometrów.

Nie mogło w Gryficach zabraknąć również akcentu choszczeńskiego. Z pewnym trudem udało się zebrać czteroosobową ekipę SKOCZKA, którą stanowili : Krzysztof Dłużyński, Radosław Badsung, Cyprian Guzek i Bartosz Kowalik. Analizując listę startową, byliśmy przekonani, że jedziemy do „jaskini lwa”, gdzie nasze rankingi FIDE, które podnieśliśmy podczas turnieju w Gnieźnie, mogą znacznie się obniżyć. Ale przecież oprócz troski o ranking jest jeszcze coś takiego jak radość z gry. I tym się kierowaliśmy jadąc na turniej. Decyzja okazała się słuszna, przyjemność pełna, o czym w dalszym.

Klasa przeciwników była nam dobrze znana, bo przecież od kilku lat dosyć regularnie spotykamy się na turniejach. Tym bardziej miło było nam przekonać się, że wszyscy w tym dniu byliśmy dobrze dysponowani. Nawet otrzymałem osobistą pochwałę od pana Łaszewskiego, że obserwuje moją grę i widzi mnie w bardzo dobrej formie. Na to odpowiedziałem zgodnie z prawdą, ze obecnie o wiele … mniej trenuję. Widocznie organizm przyjął z mądrości szachowych tyle, ile był w stanie przyjąć, a że się trochę uspokoiłem w grze, to i wyniki przyszły lepsze, stosunkowo rzadko grałem w niedoczasie, co było dotychczas moją zmorą.

Z prawdziwą przyjemnością oglądałem wyniki moich kolegów, z których wszyscy grali na bardzo dobrym poziomie i nie schodzili po żadnej rundzie w dolne stany. Szczególnie miło było widzieć,  jak nasza choszczeńska młodzież w osobach Bartka Kowalika i Cypriana Guzka toczy twarde, ambitne boje z czołówką naszego województwa, spośród których znaczna grupa ma za sobą wielkie sukcesy m.in. na Mistrzostwach Polski.

Andrzej Maj ze Szczecina zwyciężył w tym turnieju , zdobywając 8 pkt. Na II  miejscu uplasował się Tygran Dzhuguryan, reprezentujący Akademię Morską w Szczecinie z 7 pkt. , wyprzedzając lepszą punktacją pomocniczą Kacpra Karwowskiego z SOLNY Grzybowo (mieszkańca Gryfic). Czwarte miejsce zdobyła Julia Antolak z SOLNY Grzybowo, tegoroczna wicemistrzyni Polski do lat 18. Piąty był Kamil Puszkarek z SZACH Gryfice, po przerwie powróciwszy do szachów, co bardzo ucieszyło pana Łaszewskiego. Szósty był Tobiasz Smal z SZACH Gryfice , co potwierdziło, że gospodarze na swoim terenie pokazali siłę.

Miejsca zawodników SKOCZKA :

15. Bartosz Kowalik        - 6.0 pkt.

17. Cyprian Guzek           - 5.5 pkt.

19. Krzysztof Dłużyński  - 5.0 pkt.

21. Radosław Badsung  - 5.0 pkt.

Wszyscy zawodnicy SKOCZKA zanotowali dość znaczny wzrost rankingu FIDE – najwyższy Cyprian Guzek (współczynnik 2.03).

 

Pełne wyniki turnieju :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_1166/results.html?l=pl&tb=10_

Więcej…
 
Otwarte Mistrzostwa Choszczna Juniorów na rok 2017 - przyjmujemy zapisy ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 29 marca 2017 08:41

 

Do piątku 31 marca 2017 r. , do godz. 15.00 przyjmujemy zapisy przez stronę Chessarbiter : http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_15/ albo drogą elektroniczną : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do Otwartych Mistrzostw Choszczna Juniorów na rok 2017, które rozpoczną się w sobotę, 1 kwietnia 2017 r. o godz. 10.00. Turniej ma charakter całkowicie otwarty dla dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat (rocznik 1999 i młodsi).Zagramy 9 rund systemem szwajcarskim z czasem do namysłu 10 minut + 5 sekund za każde posunięcie. Wpisowe : 15 złotych , a dla zawodników UKSz SKOCZEK, posiadających uregulowaną składkę członkowską za 2017 r. - 10 zł. Uwaga : zapisy na sali gier, w dniu turnieju, skutkują podwyższeniem kwoty wpisowego o 10 złotych ! Serdecznie zapraszamy !

 
II Międzyszkolny Turniej Szachowy w Przelewicach - zawodnicy SKOCZKA tradycyjnie najlepsi ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 26 marca 2017 15:14

 

 

Na zdjęciu : Szymon Kostrakiewicz (po prawej) w walce z zawodnikiem SKOCZKA, Wojciechem Kowalikiem. Gimnazjalista z Przelewic, przedzielił na podium zawodników SKOCZKA.

 

25 marca 2017 r. w Przelewicach odbył się I Międzyszkolny Turniej Szachowy organizowany przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”. Turniej rozegrano na dystansie 7 rund z czasem do namysłu 15 minut dla zawodnika. Na starcie stanęło 32 zawodników z Przelewic, Barlinka i Choszczna, przy czym wystartowało 5 zawodników SKOCZKA : Bartosz i Wojciech Kowalik, Kamil Kalita, Maciej Dziechciarewicz i Szymon Tomczyk. Czterech ostatnich, dzień wcześniej, brało udział w wewnętrznym turnieju SKOCZKA „O Koszyk Niespodziankę”. Również i w tym turnieju młodzi zawodnicy SKOCZKA „grali pierwsze skrzypce”. W klasyfikacji OPEN zwyciężył bezkonkurencyjny w tych turniejach Bartosz Kowalik, który zdecydowanie przewyższał umiejętnościami i doświadczeniem pozostałych graczy, chociaż kolega klubowy

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 47