Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
UKS SKOCZEK Choszczno - Kształtujemy charakter przez szachy
Dramatyczna końcówka turnieju w Choszcznie ! Arkadiusz Korbal Mistrzem Choszczna na rok 2017 ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 28 maja 2017 07:41

Relacja i galeria zdjęć autorstwa Pani Marty Naskręt na stronie Urzędu Miejskiego w Choszcznie : http://www.choszczno.pl/content/view/5334/1/


 

Mm Nikolai Aliavdin (po lewej) niezwykle ambitnie walczył o zwycięstwo w ostatniej partii z Tygranem Dzhuguryanem i o zwycięstwo w turnieju. O zwycięstwie w turnieju Arkadiusza Korbala (na zdjęciu obok N.Aliavdina) zadecydował jeden punkt lepszej progresji.

 

 

Rzadko który turniej w Choszcznie, a już szczególnie w randze mistrzowskiej, miał taką dramaturgię, zgodnie z którą walka o tytuł Mistrza Choszczna trwała aż do ostatniej rundy, do ostatniej partii, do ostatniego wykonanego na szachownicy posunięcia. Bywało u nas, ze wcześniej „starzy Mistrzowie" dobieranych przez system komputerowy „młodych” przeciwników traktowali jak sparingpartnerów, koncentrując się wyłącznie na kilku kluczowych

pojedynkach. W sobotę 27 maja 2017 r. zawody byłyby niezłym zadaniem dla bookmacherów, ponieważ uformowała się wprawdzie po pierwszych rundach grupka faworytów, ale zawodnicy na czołowych miejscach mieszali się niczym w tyglu. Nie wiadomo tak naprawdę, czy słabiej w tym dniu był dysponowany mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin, czy lepiej dysponowani jego przeciwnicy, ale po remisie w czwartej rundzie z Janem Czuchnickim i porażce z Arkadiuszem Korbalem, zawodnik z Myśliborza, do ostatniej rundy, do ostatniej partii, do ostatniego posunięcia, ambitnie doganiał czołówkę, aby w ostatecznym rozrachunku, po wygranej z Tygranem Dzughuryanem, zająć jednak drugie miejsce. Przy czym, przy równej ilości punktów cząstkowych, równej ilości punktów pomocniczych (tzw. „małego” Buchholza i „dużego” Buchholza), o tytule Mistrza Choszczna na rok 2017, którym ostatecznie został Arkadiusz Korbal z GRYF Szczecin, zadecydowała …lepsza o jeden punkcik progresja !

W turnieju wystartowało 50 zawodników i 2 zawodniczki. Nie zawiedli nas młodziutcy zawodnicy STILON Gorzów Wlkp. - Kamil Dzida, Michał Koziorowicz, Jakub Czechowski - którzy stanowili czołówkę naszych zawodów. Nie zawiodła nas grupa zawodników Pałacu Młodzieży na czele z Janem i Adamem Czuchnickimi oraz z GRYF Szczecin, z liderem grupy Arkadiuszem Korbalem. Nikolai Aliavdin przywiózł z Myśliborza grupkę ambitnej młodzieży, która dopiero stawia pierwsze kroki w tym ambitnym sporcie. Ponad 200 km dojazdu z Gniezna nie było problemem dla Jacka i Janka Kukorowskich. W turnieju zagrała liczna grupa zawodników ze Stargardu, co bardzo uatrakcyjniło turniej, ponieważ prezentowali równy, silny poziom gry. Klub SKOCZEK reprezentowało w tym turnieju 15 uczestników i trzeba przyznać, że każdy z nich odniósł swoje większe i mniejsze sukcesy.

Atmosfera zawodów była znakomita i wszyscy świetnie bawili się w szachy, a zawody bardzo sprawnie, w pełni zgodnie z przyjętym harmonogramem czasowym, poprowadził Kazimierz Łaszewski – sędzia klasy państwowej.

 

Klasyfikacja końcowa (wyciąg) :

 1. Korbal Arkadiusz – GRYF Szczecin
 2. Aliavdin Nikolai – HETMAN Myślibórz
 3. Dzida Kamil – STILON Gorzów Wlkp.
 4. Dzhuguryan Tygran – AKADEMIA MORSKA Szczecin
 5. Czuchnicki Adam – PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin
 6. Koziorowicz Michał – STILON Gorzów Wlkp.
 7. Puksza Andrzej – STOCZEK 45 Białystok
 8. Kukorowski Jan – CHROBRY Gniezno.

 

Miejsca zawodników SKOCZKA :

9. Dłużyński Krzysztof

13. Kowalik Bartosz

14. Piotrowski Bronisław

16. Sielicki Krzysztof

17. Andrzejewski Jakub

20. Guzek Cyprian

21. Badsung Radosław

24. Kalita Kamil

30. Dulęba Sławomir

36. Dziechciarewicz Maciej

44. Tomczyk Szymon

45. Szyjka Czesław

46. Furs Emilia

48. Kowalik Wojciech

52. Smoczyk Julian

 

 

Nagrodę specjalną dla najlepszego zawodnika w wieku powyżej 65 lat odebrał Jan Czuchnicki (na zdjęciu po prawej). Obok Krzysztof Dłużyński - wiceprezes UKSz SKOCZEK, autor relacji.

 

 

 

Nagrody specjalne (nie były dublowane)

Najlepszy junior do lat 12 – Łabędzki Kamil – SZACH Gryfice

Najlepszy senior powyżej 65 lat – Czuchnicki Jan – PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin

Najlepsza kobieta – Załóg Aleksandra – HETMAN Koszalin

Najlepszy zawodnik z Choszczna – Kowalik Bartosz – SKOCZEK Choszczno

Najstarszy zawodnik – Harasimowicz Aleksander - Stargard

Najmłodszy zawodnik – Kowalik Wojciech – SKOCZEK Choszczno.

 

 

 

Pełne wyniki turnieju :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_12/results.html?l=pl&tb=10_

Więcej…
 
X Memoriał prof. Andrzeja Guzińskiego w Koszalinie - Krzysztof Sielicki trzeci ! "Noblesse obligue". PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
sobota, 27 maja 2017 21:54

 

Najlepsi zawodnicy X Memoriału prof.Andrzeja Guzińskiego - od lewej : Andrzej Puksza (zwycięzca), Kamil Plichta, Krzysztof Sielicki (UKSz SKOCZEK), Mirosław Mielczarski, Grzegorz Maliszewski, Janusz Franckowski oraz najlepsza zawodniczka - Aleksandra Trembowiecka-Wysota.

 

 

 

21 maja 2017 r. w Koszalinie odbył się X Memoriał prof. Andrzeja Guzińskiego. Na starcie stanęło aż 70 zawodników i zawodniczek, co spowodowało, że sala gry w budynku Politechniki Koszalińskiej pękała nieomalże „w szwach”. Wśród zawodników byli ci zawodnicy SKOCZKA, którzy dzień wcześniej brali udział w rozgrywkach ligowych : Krzysztof Sielicki, Radosław Badsung, Jakub Andrzejewski, Cyprian Guzek i Krzysztof Dłużyński. Turniej odbył się na dystansie 9 rund, z czasem do namysłu 13 minut + 2 sekundy za posunięcie. Okazało się, że niepowodzenia, które towarzyszyły nam dzień wcześniej, zostały w szachach szybkich powetowane. Krzysztof Sielicki zagrał w tym turnieju wręcz fantastycznie, a jego wygrane m.in. z faworytem do zwycięstwa w turnieju Kamilem Plichtą były jedną z sensacji tego turnieju. Trzecie miejsce, 7 punktów w 9 partiach, uzyskany ranking 2010 - mówią same za siebie. A za plecami Krzysztofa wielu znanych w naszym środowisku szachistów ! Podobnie dobrze zagrali inni nasi szachiści, których miejsca przedstawia tabela :

12. Andrzejewski Jakub                  -              6.0 pkt

20. Dłużyński Krzysztof                 -              5.5 pkt

29. Guzek Cyprian                          -              5.0 pkt

34. Badsung Radosław                  -              4.5 pkt

Startowało 70 zawodników i zawodniczek.

Wyniki turnieju :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2559/final_standings&9.html

Lekko zmęczeni, ale i zadowoleni wróciliśmy do Choszczna.

 

-------------------------------

 

I mała jeszcze uwaga na marginesie. Generalnie mam z szachistami z naszego województwa bardzo przyjemne relacje. Jestem też otwarty na nowe znajomości. Staram się zapraszać jak najwięcej szachistów do odwiedzenia Choszczna i zagrania w naszych turniejach.  Dlatego smutne było, kiedy zawodnik, który przegrał ze mną partię, toczoną według wszelkich sportowych reguł, zamiast podać mi rękę, rzucił przez zęby :”masz to”. Nie zareagowałem. „Noblesse obligue” – „Szlachectwo zobowiązuje”….

 
Twarde boje ligowe w Koszalinie, jednak bez sukcesów. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
sobota, 27 maja 2017 20:33

 

Migawka z meczu SKOCZEK Choszczno - SOLNY Grzybowo. Na pierwszym planie pojedynek Radosław Badsung - Bartłomiej Gościniak. W tle Krzysztof Sielicki gra z Witalisem Sapisem.

 

 

W dniu 20 maja w Koszalinie odbył się pierwszy zjazd III Ligi Zachodniopomorskiego Związku Szachowego z udziałem drużyny UKSz SKOCZEK Choszczno, w skład której weszli : Krzysztof Sielicki, Radosław Badsung, Jakub Andrzejewski, Cyprian Guzek i Krzysztof Dłużyński. Do rozgrywek zgłosiły swoje drużyny jeszcze 4 kluby z naszego województwa : AKSz HETMAN Politechnika Koszalińska, GRYF Szczecin, SOLNY Grzybowo i SZACH Gryfice. Nasza drużyna pojechała do Koszalina nie po sukces, ale nabierać doświadczenia w grze w szachy klasyczne, ponieważ wystarczy jeden rzut oka na składy drużyn przeciwnych, aby stwierdzić, że wszystkie pozostałe drużyny samym średnim rankingiem przewyższają nas o 300-500 punktów, co w szachach stanowi barierę trudną, czy wręcz niemożliwą do przeskoczenia, jeżeli chce się odnosić spektakularne sukcesy.

Na pierwszym zjeździe naszymi przeciwnikami były trzy najsilniejsze rankingowo drużyny. W pierwszym meczu SKOCZEK uległ drużynie AKSz HETMAN Politechnika Koszalińska z gładkim wynikiem 0:5. W drugim meczu naszym przeciwnikiem była drużyna SOLNY Grzybowo i mecz zakończył się wynikiem 0,5:4,5 . „Połówkę” zdobył Radosław Badsung w pojedynku z Bartłomiejem Gościniakiem. W trzecim meczu zagraliśmy z drużyną GRYF Szczecin, której ulegliśmy w podobnym stosunku, a tym razem Cyprian Guzek zremisował swoją partię z Karolem Szymańskim. Z uwagi na planowany nocleg w Koszalinie byliśmy zmuszeni mecze z udziałem kobiety oddawać walkowerem.

Pomimo „suchego wyniku na papierze” mecze wcale nie były tak jednostronne , jak sugerowałyby to wyniki. Krzysztof Sielicki grał ze wszystkimi liderami drużyn (rankingi znacznie powyżej 2000) i jego partie były ostre, widowiskowe i nosiły momentami w sobie nawet zalążki sukcesu. Podobnie Jakub Andrzejewski przegrał dwie partie, w których w jednej nawet uzyskał znaczącą przewagę dwóch pionków przy jednobarwnych gońcach, a w drugiej przegrał remisową teoretycznie końcówkę skoczek vs skoczek. W większości partii o zwycięstwie naszych przeciwników decydowały niuanse, których znajomość to efekt wieloletniego doświadczenia nabytego w turniejach szachów klasycznych, w których zbyt rzadko dotychczas braliśmy udział.

Drugi zjazd odbędzie się w dniu 10 czerwca 2017 r. w Choszcznie. Choszczeńska drużyna rozegra tylko jeden mecz, a przeciwnikiem będzie zespół SZACH Gryfice. Trzecia runda grana w Choszcznie będzie rundą finałową, w których zagrają ze sobą o tytuł dwie najlepsze drużyny w eliminacjach, a dwie następne drużyny zagrają o miejsce trzecie.

Ponieważ mecze kończyły się bardzo późno, już po godzinie 19-tej, a zawodnicy choszczeńscy mieli za sobą dodatkowo długą poranną podróż do Koszalina, zawczasu podjęliśmy decyzję o pozostaniu w Koszalinie na Memoriał prof. Andrzeja Guzińskiego, który odbył się w dniu następnym – 21 maja 2017 r.

------------------

 
Ostatnie dni zapisów do Otwartych Mistrzostw Choszczna w szachach szybkich na rok 2017 ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
wtorek, 09 maja 2017 10:39

 

 

Na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_12/ trwają zapisy do Otwartych Mistrzostw Choszczna w szachach szybkich na rok 2017, które rozegrane będą w sobotę 27 maja 2017 r. od godz. 10.00 w Choszczeńskim Domu Kultury. 9 rund z czasem do namysłu 13 minut + 3 sekundy za posunięcie. Turniej jest zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. Dla najlepszych w turnieju będą puchary, nagrody finansowe oraz rzeczowe i będzie też upominek dla każdego zawodnika.... Pozytywne emocje gwarantowane ! Ilość miejsc ograniczona do 75 ! (w ub. roku zagrało 67 osób i musieliśmy zamykać wcześniej listę !). Zapraszamy do wcześniejszych zapisów przez internet, bo jeśli nawet będą wolne miejsca na sali gier, to będą droższe o 10 złotych ! Przyjmujemy zapisy przez internet tylko do piątku 26 maja 2017 r. do godziny 15.00 !

 
"Dęby Powiatu Choszczeńskiego" dla Klubu SKOCZEK ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 22 maja 2017 22:25

 

Na zdjęciu od lewej : Adam Andriaszkiewicz - Starosta choszczeński, Elżbieta Rybka-Markiewicz - Skarbnik Powiatu, Krzysztof Dłużyński - Wiceprezes UKSz SKOCZEK, Wioletta Kaszak - Wicestarosta choszczeński, Stanisław Dycha - Przewodniczący Rady Powiatu.- foto Anna Goławska - Powiat choszczeński

 

 

Klub UKSz SKOCZEK otrzymał w roku swojego XX-lecia istnienia zaszczytne wyróżnienie „Dęby Powiatu Choszczeńskiego” w kategorii „Sport”. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w dniu 20 maja 2017 r. na uroczystej gali w choszczeńskim Klubie Garnizonowym. Odbierając z rąk Starosty choszczeńskiego Adama Andriaszkiewicza oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Stanisława Dycha statuetkę, wiceprezes klubu SKOCZEK Krzysztof Dłużyński, przypomniał, jego zdaniem, dwa najważniejsze cytaty, charakteryzujące dotychczasową działalność SKOCZKA.

 

Nauczcie swoje dzieci grać w szachy, a możecie być spokojni o ich przyszłość” powiedział niekoronowany pierwszy mistrz świata w szachach Paul Morphy, natomiast Salomon Flohr (czeski, a później radziecki szachista) odkrył, że „"Szachy – podobnie jak miłość – są zaraźliwe bez względu na wiek."

Więcej…
 
Mamy sędziego szachowego klasy I ! (Osobista relacja z kursu). PDF Drukuj Email
Wpisany przez Oskar Rosłon   
poniedziałek, 22 maja 2017 19:37

 

 

W dniach 17-21 maja  2017 r. w Poznaniu odbył się Centralny Kurs Sędziowski na klasy pierwszą i państwową. Był to pierwszy od kilku lat kurs, który odbył się nie w południowej, a w centralnej Polsce. To w dużej mierze przesądziło o rekordowej frekwencji - 48 kursantów: w tym 19 kandydatów na klasę państwową i 29 na pierwszą klasę (wśród nich ja). Kurs został przeprowadzony w gmachu gościnnego dla szachistów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wykłady zostały podzielone na trzy dni, trwające od wczesnego rana do późnego wieczora, natomiast czwartego dnia, w godzinach porannych, odbył się egzamin. Na egzaminie obowiązywały przepisy, które wejdą w życie z dniem 1 lipca 2017 roku. Zmian w stosunku do stanu obecnego jest dość sporo, co zapewne spowoduje kolejne zamieszanie w środowisku szachowym. W grupie na klasę I egzamin zdało 22 kandydatów, a nie zaliczyło testu 7 sędziów. Nieco gorsze proporcje były wśród kandydatów na klasę państwową, gdzie mamy tylko 7 nowych sędziów tej klasy, a 12 kandydatów nie zdało egzaminu. Głównymi organizatorami kursu byli: Wielkopolski Związek Szachowy i Kolegium Sędziów WZSzach. Koordynatorem kursu był FA Maciej Cybulski.

Czwartkowe wykłady zdominował temat Anti-Cheatingu oraz sposobów  zapobiegania oszustwom. W to zagadnienie wprowadził nas Prezes Polskiego Związku Szachowego IA Tomasz Delega. Oprócz tego poruszono kwestię organizacji turniejów dziecięcych oraz relacji sędzia-rodzic oraz sędzia-organizator.

Piątek był najtrudniejszym dniem wykładów. IA Aleksander Sokólski wyłożył trudne i zawiłe obliczanie rankingów PZSzach i FIDE a także omówił metodologię kojarzenia systemem szwajcarskim. Te trudne i skomplikowane zagadnienia budziły sporo wątpliwości i problemów i okazały się najtrudniejszymi zagadnieniami podczas całego kursu. Na koniec dnia FA Magdalena Judek omawiała kryteria pomocnicze stosowane w turniejach indywidualnych i drużynowych, a także systemy rozgrywek.

Sobota była dniem na który wyczekiwali wszyscy z niecierpliwością.  W godzinach przedpołudniowych przez ponad 4 godziny swój wykład miał IA Andrzej Filipowicz, były wieloletni Przewodniczący Kolegium Sędziów PZSzach. Pana Filipowicza nie trzeba przedstawiać, bowiem jest to jedna z  najważniejszych osób, wiele lat związana z szachami nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Pan Andrzej omówił kilkadziesiąt sytuacji konfliktowych i przypadków sędziowskich, które miały wielkie znaczenie dla praktyki rozstrzygania sporów i stanowią istotne przypadki do omawiania na kursach. Oprócz tego odniósł się do nowych przepisów i wyjaśnił wszelkie wątpliwości, jakie posiadaliśmy. Po południu spotkał się z nami IA Andrzej Irlik, przewodniczący Kolegium Sędziów PZSzach, który omówił sprawozdawczość oraz relację sędzia-zawodnik, z którą spotykamy się przy każdej okazji sędziowania turniejów.

 

Na zdjęciu : na sali wykładowej uczestnicy kursu - od lewej : Jacek Haja, Andrzej Ciesiński - prezes WZSzach, Oskar Rosłon, Paweł Partyka.

 

I w końcu nadszedł dzień najgorszy - egzamin. W atmosferze obaw i niepewności, porozsadzani niczym maturzyści, kursanci przez 120 minut zmagali się z bardzo trudnym testem egzaminacyjnym, który był przepustką po upragnioną klasę sędziowską. Maksymalnie można było uzyskać  40 punktów, z czego minimum to 34 punkty na klasę państwową, a 30 punktów na klasę pierwszą. Jak się okazało, test był bardzo trudny, przez co wiele osób będzie musiało stawić się na egzaminie poprawkowym. Mi się udało napisać ten test pozytywnie i z wynikiem 36 punktów uzyskałem upragnioną pierwszą klasę sędziowską. Chwilę po godzinie 13:00 przewodniczący Kolegium wręczył zaświadczenia o uzyskaniu klas, a tych, którym się nie powiodło, zaprosił na termin poprawkowy.

Podsumowując, kurs sędziowski, tak jak wszystkie wydarzenia organizowane przez Wielkopolski Związek Szachowy, został zorganizowany na wysokim poziomie. Wykłady były przeprowadzone w sposób jasny i przystępny, co zawdzięczamy wspaniałym wykładowcom. Egzamin mógł być nieco łatwiejszy, co stwierdzili wszyscy kursanci , przez co wiele osób musi szykować się na termin poprawkowy. Mnie pozostaje tylko poszerzać swoją wiedzę i na następnym kursie zdobyć klasę państwową. Tym sposobem Klub Skoczek posiada już nie tylko wykwalifikowanych sędziów klas okręgowych, ale także sędziego klasy centralnej, dzięki czemu będziemy mogli organizować coraz większe imprezy na wysokim poziomie. Pierwsza z nich to Jubileuszowy Festiwal Klukom Chess 2017, który odbędzie się w dniach 24-30 lipca 2017 r. Nie może Was tam zabraknąć. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

 

Oskar Rosłon

 
XII Memoriał Gabriela Bieńkowskiego w Łobzie. Krzysztof Sielicki trzeci ! Choszcznianie ustawili końcową tabelę ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
wtorek, 16 maja 2017 10:16

Wyjątkowo mocno i pozytywnie zaznaczyli swoją obecność szachiści SKOCZKA na XII Memoriale Gabriela Bieńkowskiego, który odbył się w dniu 14 maja 2017 r. w Łobzie. Na ogólną liczbę 54 zawodniczek i zawodników, w turnieju zagrało 6 szachistów SKOCZKA : Krzysztof Sielicki, Radosław Badsung, Bronisław Piotrowski, Sebastian Hnat, Sławomir Dulęba, Krzysztof Dłużyński oraz jedna szachistka, ostatni „nabytek” naszego Klubu – Nadzieja Jezikowska. Turniej zagrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z czasem do namysłu 13 minut + 3 sekundy czasowego bonusu za każde posunięcie. Sędziował Kazimierz Łaszewski z Gryfic, sędzia klasy państwowej.

Od początku zawodnicy choszczeńscy grali blisko pierwszych szachownic i taka tendencja utrzymała się do samego końca turnieju. Faworytami byli mistrz FIDE Jerzy Kot z Wejherowa i kandydat na mistrza - Arkadiusz Korbal ze Szczecina. Za ich plecami trwała zażarta, ale bardzo sportowa walka o jak najlepsze miejsca. Można powiedzieć, że wyniki zawodników choszczeńskich ustawiły końcową klasyfikację w tabeli. Krzysztof Sielicki w ostatniej rundzie wygrywając z liderującym dotychczas Jerzym Kotem, zapewnił sobie zaszczytne trzecie miejsce, a zwycięstwo w turnieju Arkadiuszowi Korbalowi. Radosław Badsung remisując z Andrzejem Puksza spowodował, że ten ostatni nie zmieścił się na podium i został wyprzedzony przez Krzysztofa Sielickiego.  Fantastycznie zagrała Nadzieja Jezikowska, która wraz z Radkiem Badsungiem i Bronkiem Piotrowskim zmieściła się w pierwszej dziesiątce turnieju. Krzysztof Dłużyński był 12, Sebastian Hnat 13, a ostatni z choszczeńskiego klubu – Sławomir Dulęba 21.  Każdy z naszych zawodników zanotował osobiste sukcesy w pojedynkach z wyżej klasyfikowanymi rywalami.

Wyniki :

Więcej…
 
III Liga Juniorów ZZSzach - bez sukcesów, z nutą goryczy. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
poniedziałek, 15 maja 2017 22:19

 

 

Na pierwszym planie drużyna SKOCZKA w meczu z GRYF Szczecin - od lewej : Hubert Hertel, Cyprian Guzek, Jagoda Hertel, Bartosz Kowalik- foto p. Artur Antolak

 

13 maja 2017 r., drugim zjazdem, zakończyła się w Grzybowie III Liga Juniorów ZZSzach, będąca jednocześnie  Drużynowymi Mistrzostwami Województwa Juniorów. Organizatorem pierwszego zjazdu w dniu 23 kwietnia 2017 r. był klub GRYF Szczecin. Na starcie stanęło niestety tylko pięć drużyn : HETMAN Politechnika Koszalińska Koszalin, SOLNY Grzybowo, GRYF Szczecin, SZACH Gryfice oraz SKOCZEK Choszczno. Wystarczy spojrzeć na mapę naszego województwa, aby stwierdzić, że słowo „niestety” jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Są jeszcze liczne lokalne ośrodki szachowe w województwie, które nawet organizują memoriały ku czci swoich zmarłych działaczy, ale na miejsce tych ongiś zapalonych idealistów, nie znalazł się już nikt, kto by dalej „pociągnął” pracę klubu. Dlatego w turniejach szachów szybkich grywają jeszcze liczni weterani, jednak bez przynależności klubowej. A jeśli w danym mieście nie ma działającego klubu szachowego, to gdzie młodzież może uczyć się gry w „prawdziwe” szachy ?

Dopełniony szczyptą goryczy wstęp ma dla mnie źródło w tym, że w lidze juniorów chciałem zobaczyć jakieś nowe twarze, istne „samorodki”, nieznane dotychczas talenty. Tymczasem zasłużony prym wiedli juniorzy, których znam od wielu już lat i hierarchia według siły gry, potwierdzona późniejszym rezultatem,  była w większości partii ustalona jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wysyłając drużynę SKOCZKA na zawody , mieliśmy świadomość, że jesteśmy najsłabszym rankingowo zespołem i na jakiś spektakularny sukces nie liczyliśmy. Rzeczywistość pokazała, że w końcowej tabeli, tylko na jej szczycie, była pewna niespodzianka, ponieważ faworyzowana drużyna HETMAN Koszalin wygrała wszystkie wcześniejsze mecze w eliminacjach, po to, aby w finałowym meczu przegrać nieznacznie  z drużyną SOLNY Grzybowo 1,5:2,5 i stracić złote medale. Trzeci był GRYF Szczecin, czwarty SZACH Gryfice, a nasza drużyna zajęła ostatnie, piąte miejsce. Pewną osłodą goryczy porażek było trzecie miejsce i brązowy medal Cypriana Guzka na III szachownicy. Trudno mieć tu w ogóle jakieś pretensje do któregokolwiek z naszych zawodników, bo rywale w większości przewyższali ich doświadczeniem dosłownie "o kilka lat" . Tym bardziej nie można mieć pretensji do organizatorów, bo zrobili wszystko, aby Mistrzostwa Województwa się w ogóle odbyły i miały czysto sportowy charakter. A jednak pisząc te słowa mam wątpliwość, czy całe to przedsięwzięcie, poza spełnieniem sportowych wymogów, w pełni zaspokoiło oczekiwania i organizatorów i zawodników.

Ograniczenie listy startowej drużyn do klubów zarejestrowanych w PZSzach było oczywiście wymogiem regulaminowym, aby liga była rzeczywiście III ligą ZZSzach.  Cały czas jednak mile i z sentymentem wspominam organizację Amatorskiej Ligi Szachowej, w której wzięło udział więcej drużyn i walka o podium była bardziej interesująca i zawodnicy cieszyli się o wiele bardziej z wygranych meczów oraz zdobytych trofeów. Czy udałoby się wypracować jakieś rozsądne rozwiązanie, aby, nie grając dwóch turniejów, chociaż w jakimś stopniu umożliwić start innych grup np. reprezentujących Domy Kultury, po to, aby zapoznawać zdolną młodzież z szachami klasycznymi w jak najszerszym zakresie i zachęcać do budowania klubów ?

Mała ilość klubów zrzeszonych w ZZSZach w mojej ocenie jest wyraźną już oznaką słabnącego zainteresowania sportem szachowym, nie tylko w naszym województwie, ale i w całej Polsce. Widać to po wielu twarzach, które trwale zniknęły z turniejów, w których grywam. Znalezienie chętnych do treningu i wytrwałej nauki gry w szachy dziewcząt graniczy już z cudem. W dobie królestwa elektroniki mało atrakcyjne są dla dzieci i młodzieży żmudne treningi szachowe, wymagające z jednej strony pełnego zaangażowania umysłu, z drugiej strony, dla równowagi, intensywnej aktywności fizycznej i bardzo dobrej kondycji sportowej. Kiedy ongiś zapytano byłego mistrza świata Borysa Spasskiego, jaką najważniejszą cechę powinien posiadać mistrz świata w szachach, bez namysłu odpowiedział : „żelazne zdrowie”. A więc nie jakaś superinteligencja, umiejętność przewidywania, genialna pamięć (bo to ma wielu), tylko….zdrowie.

Więcej…
 
Majówka na Sportowo w Choszcznie - deszcz z nieba, "blitz" na szachownicach ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 07 maja 2017 16:38

Jako współorganizator imprez plenerowych nie mamy niestety szczęścia do pogody. Jeszcze dzień wcześniej uważnie oglądaliśmy prognozy pogody, z których wynikało, że jedynie w Polsce północno-zachodniej, tam gdzie leży Choszczno, nie będzie padać. Poranek, chociaż nieco pochmurny, nastrajał optymistycznie ; było dosyć ciepło, ale miejscami promienie słoneczne przebijały chmury, więc wydawało się, że pogoda dopisze. Kiedy jednak impreza wystartowała, warunki pogodowe zaczęły się zmieniać, aby na końcu, tradycyjnie, lunęło z nieba.

 

Fot. autor - Starostwo powiatowe w Choszcznie

 

Na szczęście główny organizator – Starostwo powiatowe w Choszcznie zadbało, aby nad naszymi głowami był namiot. Stąd ani sprzęt nie ucierpiał, ani zawodnicy Turnieju Gry Błyskawicznej nie zostali przemoczeni. 6 maja 2017 r. w turnieju wystartowało 12 zawodników – 8 zawodników UKSz SKOCZEK i 4 zawodników STMGK Strzelce Krajeńskie.  Z uwagi na plenerowy charakter, kojarzenia gier odbywały się bez komputera, metodą „szybkiego kojarzenia”. Ponieważ impreza miała charakter bardziej zabawowy niż czysto sportowy, z uwagi na nieparzystą liczbę graczy, za zgodą wszystkich zawodników, sędzia główny zawodów – Krzysztof Dłużyński, również wziął w nich udział, co nie przeszkodziło w sprawnym przeprowadzeniu zawodów, ani nie „zaciemniło” wyników, ponieważ pan sędzia przegrał solidarnie wszystkie partie z zawodnikami z czołówki. Zagrano 11 rund z czasem do namysłu 3`+2”. Na zwycięzcę czekał puchar, a trzej najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody pieniężne z wpisowego. Ponadto każdy z uczestników turnieju otrzymał torbę z upominkami od Starostwa oraz gadżety reklamowe (kubek, długopis) oraz słodycze od klubu SKOCZEK.

W turnieju najlepszym okazał się Oskar Rosłon (UKSz SKOCZEK) – 10 pkt , przed Krzysztofem Sielickim (UKSz SKOCZEK) , Tomaszem Krzyszewskim i Maksymilianem Majdańskim (obydwaj STMGK Strzelce Krajeńskie) – 8 pkt. W związku z tym, że były trzy nagrody finansowe, rozegrano dogrywkę, w której Krzysztof Sielicki okazał się najlepszy. Puchar oraz nagrody wręczali Starosta choszczeński p. Adam Andriaszkiewicz oraz ppłk Jarosław Chojnacki – dowódca Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Choszcznie.

 

Wyniki turnieju :

 1. Rosłon Oskar                    SKOCZEK Choszczno            -              10,0 pkt
 2. Sielicki Krzysztof              SKOCZEK Choszczno           -              8,0 pkt
 3. Krzyszewski Tomasz      STMGK Strzelce Krajeńskie   -              8,0 pkt
 4. Majdański Maksymilian STMGK Strzelce Krajeńskie   -              8,0 pkt
 5. Partyka Paweł                  STMGK Strzelce Krajeńskie   -              7,5 pkt
 6. Kowalik Bartosz               SKOCZEK Choszczno            -              6,5 pkt
 7. Dłużyński Krzysztof        SKOCZEK Choszczno            -              6,0 pkt
 8. Badsung Radosław         SKOCZEK Choszczno             -              6,0 pkt
 9. Krzyszewski Dawid         STMGK Strzelce Krajeńskie  -              1,5 pkt
 10. Furs Emilia                         SKOCZEK Choszczno           -              1,5 pkt
 11. Tomczyk Szymon            SKOCZEK Choszczno            -              1,0 pkt

Kowalik Wojciech            SKOCZEK Choszczno               -              1,0 pkt

 

Impreza dla zawodników była dobrze przygotowana i na pewno udana. Na pogodę nie mieliśmy niestety wpływu. Przygotowaliśmy dla dzieci konkurs rysunkowy z nagrodami. Niestety nie było jednak technicznych  możliwości go przeprowadzić. Bo igrając z pogodą w tym dniu, było tak jak z proponowaniem remisu w szachach – „najpierw było za wcześnie, a potem było już za późno”. Mamy nadzieję jednak, że nie była to ostatnia możliwość w tym roku zaprezentowania naszego Klubu choszczeńskiej społeczności. Stąd i nagrody, które zabraliśmy ze sobą, prędzej czy później, znajdą swoich młodych właścicieli.

 
Młodzież w Przelewicach zdobyła kategorie szachowe ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
wtorek, 16 maja 2017 05:36

 

 

Na zdjęciu od lewej : najlepsi zawodnicy w kategorii Gimnazjum - Szymon Kostrakiewicz (III m.), Kacper Zaborowski (II m.),Robert Streflik (I m.), najlepsi zawodnicy w kategorii Szkoły Podstawowe - Jakub Strawa (III m.), Stanisław Lipiński (II m.), Paweł Hamkało (I m. , zwycięzca turnieju). w tylnym rzędzie Bogusław Pecuch - organizator turnieju.

 

 

Organizacyjny cel, jakim było zdobycie jak największej ilości kategorii szachowych wśród przelewickiej młodzieży, został w pełni osiągnięty. Od wielu lat w Przelewicach tamtejsze Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”, pod egidą Bogusława Pecucha – prezesa klubu LASKER Przelewice, organizuje w każdym roku kalendarzowym cztery turnieje szachowe szachów szybkich, swoiste Grand Prix, ukoronowaniem którego jest końcowy, czwarty turniej finałowy, po zakończeniu którego zwycięzca otrzymuje puchar. Niestety czas gry (15 minut dla zawodnika) był zbyt krótki, aby zgodnie z przepisami zdobyć nawet najniższe okręgowe kategorie szachowe – czyli czwartą lub piątą. Dlatego w tym roku swoistym "novum" było to, że II Międzyszkolny Turniej Szachowy Przelewice 2017 w dniu 13 maja 2017 r. był turniejem na kategorie szachowe, grany  z czasem do namysłu 30 minut dla zawodnika na dystansie 6 rund. Sędziował Krzysztof Dłużyński, który podczas otwarcia, oraz na bieżąco, w przerwach międzyrundowych, objaśniał zawodnikom podstawowe zasady gry FIDE. Kolizja terminów ligowych oraz komunijnych z terminem turnieju spowodowała, że wyjątkowo w tym turnieju, z bardzo licznej zwykle choszczeńskiej ekipy, wystartowało tylko dwóch zawodników UKSz SKOCZEK : Dominik Drożdżyński oraz Wojciech Kowalik. Na szczęście, chyba po raz pierwszy, zjawiła się dość liczna pięcioosobowa grupa zawodników z Pałacu Młodzieży w Szczecinie, których start podwyższył średni ranking turnieju, przez co i łatwiej było wypełnić normy na kategorie. W sumie wystąpiło 19 zawodników z Przelewic, Szczecina i z Choszczna.

Zwyciężył w turnieju Paweł Hamkało z Pałacu Młodzieży Szczecin, który uzyskał komplet 6 punktów, przed swoimi klubowymi kolegami : Stanisławem Lipińskim i Jakubem Strawa. Czwarty był zawodnik UKSz SKOCZEK Dominik Drożdżyński z 4.0 pkt., a jego kolega klubowy, Wojciech Kowalik, był 11 z 3.0 pkt.

Podczas podsumowania wyników turnieju okazało się, że trzech zawodników : Robert Streflik, Szymon Kostrakiewicz oraz Nataniel Siewruk wypełniło normę na IV kategorię, a pięciu : Kacper i Jakub Zaborowscy, Jakub Mazur, Patryk Kalinowski i Konrad Bussa wypełnili normę na V kategorię szachową, co sędzia udokumentował odpowiednimi certyfikatami, wręczonymi zawodnikom w trakcie ceremonii zakończenia turnieju.

Wyniki :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_3090/results.html?l=pl&tb=10_

Zawodnicy otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, wśród których były również reklamowe kubki oraz pamiątkowe długopisy z nadrukiem informującym o jubileuszu XX-lecia klubu SKOCZEK, ufundowane przez nasz Klub. Był słodki poczęstunek dla wszystkich zawodników oraz ich opiekunów w trakcie turnieju. Następny turniej w Przelewicach, już po wakacjach, odbędzie się ponownie według formuły szachów szybkich, z czasem do namysłu 15 minut dla zawodnika.

 
Turniej na IV i V kategorię w Przelewicach ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
czwartek, 11 maja 2017 19:55

 

 

 

W sobotę 13 maja 2017 r. w Przelewicach odbędzie się turniej szachowy dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. 6 rund z czasem do namysłu 30 minut dla zawodnika ; zapis partii nie będzie obowiązywać. Podczas turnieju jego uczestnicy będą mogli zdobyć IV i V kategorię szachową. Wpisowe : 5 złotych Sędziować będzie Krzysztof Dłużyński.

Regulamin i zapisy przez internet :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_3090/ .

 
Sportowa Majówka z szachami ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
piątek, 05 maja 2017 02:36


 


W sobotę, 6 maja 2017 r. już od godz. 10.00 na Placu Witosa w Choszcznie, klub UKSz SKOCZEK zaprasza do aktywnego udziału w Sportowej Majówce wszystkich szachistów i sympatyków szachów. Podczas festynu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Choszcznie zaplanowaliśmy dwie główne imprezy :

 • Turniej Szachów Błyskawicznych (czas do namysłu 3 minuty + 2 sekundy za posunięcie), w którym główną nagrodą jest puchar i nagrody finansowe z wpisowego (15 zł). Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymają ponadto Jubileuszowy Kubek SKOCZKA. Kojarzenie metodą "szybkiego kojarzenia". Sędziuje Krzysztof Dłużyński. Początek turnieju o godz.11.00. Ilość miejsc ograniczona.
 • konkurs rysunkowy z nagrodami dla dzieci szkół podstawowych i przedszkolnych "Moja Mama - Królowa jest tylko jedna". Nagrodą będą słodycze. Prowadzi Piotr Jarzyna.

Ponadto w wolnej chwili odbywać się będą pokazowe gry towarzyskie. Serdecznie zapraszamy.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 47