Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
UKS SKOCZEK Choszczno - Kształtujemy charakter przez szachy
III Miedzyszkolny Turniej w Przelewicach - Bartosz Kowalik dominuje ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 22 października 2017 19:25

 

 


Na zdjęciu od prawej : Bartosz Kowalik (I m.), Kamil Kalita (II m.) , Mateusz Derejczyk (III m.) - foto Grzegorz Winiarski.

 

 

18 zawodników i 2 zawodniczki wystartowały w III Turnieju Międzyszkolnym w Przelewicach w dniu 21 października 2017 r. Z zaproszenia Bogusława Pecucha, głównego organizatora turniejów, skorzystali przede wszystkim młodzi szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie, którzy tradycyjnie i z sukcesem obsadzili ten turniej.

Rozegrano 9 rund z czasem do namysłu 15 minut. Turniej miał swojego zdecydowanego faworyta, którym był Bartosz Kowalik. Nie zawiódł on pokładanego w nim zaufania i z kompletem punktów zwyciężył niezagrożony. Drugi był kolega Bartosza z klubu SKOCZEK – Kamil Kalita, a trzecie miejsce zajął zawodnik z PAŁAC MŁODZIEŻY SzczecinMateusz Derejczyk.

 

Miejsca  zawodników UKSz SKOCZEK :

1.    Kowalik Bartosz

2.    Kalita Kamil

5.    Drożdżyński Dominik

6.    Kowalik Wojciech

7.    Tomczyk Szymon

8.    Dziechciarewicz Maciej

11.  Matul Rafał


Do rozegrania w tym roku i w tym cyklu turniejowym pozostał jeszcze ostatni, czwarty turniej w Przelewicach, który odbędzie się w dniu 25 listopada 2017 r.

 

Dziękujemy panu Grzegorzowi Winiarskiemu za nadesłanie zdjęć i wyników turnieju.

 
"Godzina z szachami" w Stargardzie - kwaśny smak sukcesu Rafała. Osobista relacja. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Hanna Matul   
niedziela, 22 października 2017 18:09

 

Na pierwszym planie, przy szachownicy po lewej - Rafał Matul  - zwycięzca turnieju .

 

W dniu 12 października.2017 r. wybrałam się z synem na turniej szachowy „Godzina z szachami” w kategorii szkół podstawowych, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie. Przybyliśmy na miejsce 30 minut przed rozpoczęciem turnieju, tak aby spokojnie zapisać mojego syna Rafała Matula do turnieju i przygotować się do czekającej go rywalizacji.

Turniej był słabo rozpropagowany ; tylko mizerne informacje na stronie MDK oraz kilka plakatów w szkołach. W zasadzie dowiedziałam się o nim tylko dzięki uprzejmości nauczycieli  mojego syna. To niestety nic nowego ; w poprzednich latach również wyglądało to w ten sposób, tak jakby poza wybraną grupą osób, nikt inny nie miałby się dowiedzieć o tym wydarzeniu.

Podczas zapisywania Rafała, nikt nie zapytał go o posiadaną kategorię szachową, więc umknęło to zupełnie mojej uwadze. Dopiero na koniec turnieju, na forum ogólnym, zostało wytknięte to mojemu synowi publicznie, chociaż było to bardziej niedopatrzenie organizatora i moje (to ja go zapisywałam) niż jego samego.

Zresztą Rafał był na podium w dwóch poprzednich edycjach, więc był znany organizatorce turnieju, dlatego brak pytania o kategorie nie wzbudził mojego niepokoju. Nie jestem dobrą szachistką, jednak w mojej rodzinie są szachiści, więc towarzysząc im, zaliczam tych turniejów kilkanaście w ciągu roku. Moje zaniepokojenie wzbudził brak zegarów na stołach. Postanowiłam o to zapytać organizatorkę, za co zostałam przez nią wręcz zrugana ! Pani organizatorka usprawiedliwiała brak zegarów młodym wiekiem uczestników. Jakoś nie przemawiało do mnie to tłumaczenie, albowiem, jeżeli ktoś ma się nauczyć poprawnej gry i to w jakiejkolwiek dziedzinie, powinien poznać wszelkie zasady już od początku.

W końcu w wyniku mojego protestu na stołach stanęły zegary, … mniej lub bardziej sprawne…

Niestety odbiło się to na stosunku samej prowadzącej turniej do mojego syna, który stał się obiektem ataków „Pani Sędzi” turnieju ( był nawet moment, że dla dobra dziecka żałowałam, że się w ogóle odezwałam).

Turniej odbywał się systemem szwajcarskim, 7 rund po 15 min na zawodnika. Nie umknął jednak mojej uwadze opryskliwy stosunek organizatorki, Pani Elżbiety Szumskiej, do zawodników turnieju, choć były to dzieci w wieku 7-13 lat. Nie wiem, do czego można porównać organizację tego turnieju. Mam np. wspaniałe wspomnienia ze świetnie organizowanych turniejów w Choszcznie, gdzie zawsze są profesjonalni sędziowie, jest dobry sprzęt, już nie wspominając o nagrodach praktycznie dla każdego uczestnika, zwłaszcza, jeśli są to dzieci (nawet niewielki upominek to zachęta dla młodego szachisty).

Podczas turnieju wiele sytuacji wzbudzało moje zaniepokojenie, jak choćby trzykrotne powtarzanie partii przez uczestników. Sytuacja, gdy po kilkunastu posunięciach na szachownicy, jeden z uczestników gra dwoma czarnopolowymi gońcami, jest co najmniej dziwna. Postanowiłam jednak nie wtrącać się więcej w sposób organizacji i skupić się na grze mojego syna Rafała.

Więcej…
 
UZNAM CHESS CUP 2017 w Świnoujściu - osobista relacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sebastian Matul   
wtorek, 10 października 2017 19:16

 

Foto - Dymitr Stanisław Zarzecki

 

W deszczowy niedzielny poranek 8 października 2017 r. udałem się z kolegą Krzysztofem Matwiejakiem, aby spotkać się z szachistami nadmorskiego Świnoujścia w corocznie rozgrywanym turnieju Uznam Chess Cup 2017.

Poza chęcią powtórzenia wyniku sprzed dwóch lat, do udziału w turnieju motywowała mnie entuzjastyczna postawa, wracającego po wielu latach do uprawiania szachowego sportu,  kolegi z czasów MKSZACH Myślibórz.

Rozpoczęliśmy tę podróż pechowo, bo od spóźnienia, z uwagi na oczekiwanie na pełny skład pasażerów w ramach odprawy promowej. Frustracja z powodu spóźnienia szybko przeszła w lepszy nastrój, bo okazało się że turniej będzie rozegrany w przestronnej i dobrze przygotowanej do gry sali konferencyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej "Słowianin". W poprzednich latach grano, na sąsiedniej, nieco mniejszej sali.

Krystian Sachryń i Ryszard Mrozewicz, jako główni organizatorzy, zapewnili obfity słodki poczęstunek ; nie zabrakło również ciepłych napojów i….śledzia. Pomimo bardzo atrakcyjnych nagród frekwencja mogła być znacznie lepsza. Pula nagród finansowych osiągnęła rzadko spotykaną w naszym regionie sumę 1500 zł, w czym spory udział wspomnianego Krystiana oraz Spółdzielni Mieszkaniowej. Ostatecznie zagrało 33 zawodników ; miejsc przy szachownicach było przygotowanych na co najmniej dwukrotnie większą liczbę sympatyków szachów. Niech żałują ci, którzy,  pomimo wcześniejszego zgłoszenia się, nie dotarli do gościnnego, portowego miasta.

Turniej otworzył Ryszard Mrozewicz, dedykując te zawody pamięci zmarłego w czerwcu br. Józefa Stecyka, wielokrotnego uczestnika turniejów organizowanych w Świnoujściu i Regionie.

Po minucie ciszy i uczczeniu pamięci zmarłego Kolegi, krótkiemu przypomnieniu zasad gry przez sędziego turnieju – Kazimierza Łaszewskiego - ruszyła sportowa rywalizacja.

W stawce turniejowej faworytami byli mm Nikolai Aliavdin , zawodnicy ze Szczecina - Andrzej Maj, Rafał Szyszyło i Adam Czuchnicki oraz świeżo upieczony Mistrz Województwa Zachodniopomorskiego Seniorów Starszych – Tygran Dzhuguryan. Już w pierwszej rundzie zapachniało jednak sensacją, gdy zawodnik UKS SKOCZEK Choszczno, Bronisław Piotrowski realizował na I szachownicy 3 piony przewagi z białoruskim mistrzem międzynarodowym z Myśliborza. Pomimo dodawanego czasu, Bronek nie zdążył ukoronować przewagi zwycięstwem i na dwa posunięcia przed promocją piona na hetmana … przekroczył czas. Ja rozpocząłem od wygranej z nowym "nabytkiem" świnoujskich szachów, Ireneuszem Tylutkim, który związał się z klubem rok temu,  przyjeżdżając z odległego Rzeszowa i grą potwierdził, że szachy w Świnoujściu mają na kogo stawiać. Irek zajął 13 miejsce.

W sportowej bezkonfliktowej grze, a za sprawą organizatorów, miłej towarzyskiej atmosferze turniej zakończył się zdecydowanym zwycięstwem faworyta mm. Nikolaia Aliavdina - 8,5 pkt z 9 rund ( jedyną „połówkę” urwał mu Rafał Szyszyło), a wcześniej wymienieni zawodnicy ze Szczecina rozdzielili między sobą czołowe miejsca od 2-6.

Poniżej szczegółowe wyniki:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_4673/results.html?l=pl&tb=10_

Więcej…
 
Grand Prix Zachodniopomorskiego Związku Szachowego - komunikat PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 07 października 2017 08:33

Serdecznie zapraszamy do udziału w Grand Prix Zachodniopomorskiego Związku Szachowego.
Jest to cykl  5 turniejów rozgrywanych w :

  1. Choszcznie - 11 listopada 2017
  2. Kołobrzegu - 25 listopada 2017
  3. Koszalinie - 7 stycznia 2018
  4. Szczecinie - luty 2018
  5. Gryficach - kwiecień 2018

Wszystkie turnieje będą rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempem 13 minut + 3 sekundy za każde posunięcie. Ponadto każdy turniej będzie zgłoszony do oceny rankingowej FIDE w szachach szybkich.

Najlepsza dziesiątka po pięciu turniejach rozegra turniej finałowy o nagrody finansowe, których pula wynosi 1500 złotych.

Regulamin cyklu dostępny pod adresem:

http://www.zzszach.man.koszalin.pl/images/gp_zzszach_2017.pdf


Serwis turnieju nr 1 w Choszcznie :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_5766/

Serwis turnieju nr 2w Kołobrzegu:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_5712/

 

Z szachowym pozdrowieniem

Zarząd Zachodniopomorskiego Związku Szachowego

 
Tygran Dzhuguryan najlepszym Seniorem Starszym na rok 2017 w województwie zachodniopomorskim ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
sobota, 30 września 2017 19:01

 

Ważną, znaczącą imprezą w jubileuszowym dla Klubu SKOCZEK szachowym roku były, zorganizowane przez nas po raz pierwszy, Otwarte Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego Seniorów Starszych (+55). Idea tego turnieju była taka, że w tradycyjnych openach pierwsze miejsca zabierają zwykle szachiści młodzi. Dlatego uznaliśmy, że korzystne będzie zorganizowanie takiego turnieju, podczas którego laury odbiorą szachiści, którzy już ukończyli nawet 80 lat, a nadal są czynni w sporcie szachowym.

W dniu 30 września 2017 r. w Choszczeńskim Domu Kultury zagrało 21 szachistów, z których dwóch przekroczyło barierę 80 lat, a czterech 70 lat. Byliśmy przygotowani na znacznie większą  liczbę zawodników, ale w tym wypadku niska ilość uczestników na szczęście przeszła w wyższą jakość, w czym zasługa przede wszystkim zawodników START Gorzów Wlkp. , którzy po kilku latach przerwy wreszcie pojawili się znowu na turnieju w Choszcznie. Przyjechali do nas z daleka : Peter Harbach z podberlińskiego Groß Schönebeck, oraz Wojciech Matuszak z Jarocina, w Choszcznie grający po raz pierwszy i mamy nadzieję, nie po raz ostatni. Byli zawodnicy ze Świnoujścia i z Kołobrzegu, co łączyło się z koniecznością „połknięcia” wielu kilometrów dojazdu.  Na zwycięzców czekały puchary, nagrody finansowe i rzeczowe, na zwycięzców w trzech klasyfikacjach wiekowych : +80, +70 i +60 - medale i dyplomy. Ponadto każdy uczestnik turnieju otrzymał drobne upominki związane z jubileuszem naszego Klubu.

Turniej został zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. Nad całością czuwał sędzia główny Oskar Rosłon. Turniej rozegrano na dystansie 9 rund, z czasem do namysłu 13 minut + 3 sekundy bonusu za posunięcie. Tego dnia nie miał sobie równych Tygran Dzhuguryan z Akademii Morskiej w Szczecinie, który przegrał tylko jedną partię, z drugim na mecie Tadeuszem Twarogielem z Wolina. Na trzecim miejscu zameldował się Marian Gniazdowski z GRYF Szczecin, który wyprzedził dwóch bardzo silnych i znanych szachistów: Jerzego Broka z Gorzowa i Jana Czuchnickiego ze Szczecina,

 

Wyniki klasyfikacji OPEN :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_5168/results.html?l=pl&tb=10_

Więcej…
 
I Memoriał Leszka Wieruckiego pod patronatem Burmistrza Myśliborza. Aliavdin wyprzedza silną konkurencję na swoim terenie ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 24 września 2017 08:36


Bożena Wierucka, Sebastian Matul i Piotr Sobolewski, burmistrz Myśliborza, uroczyście otwierają I Memoriał Leszka Wieruckiego.

 

Nasz kolega klubowy Sebastian Matul był „spiritus movens” (łac. duch sprawczy”) uczczenia pamięci Leszka Wieruckiego, Burmistrza Myśliborza i nieocenionego propagatora szachów nie tylko w środowisku lokalnym, ale i w całym regionie. Przedwczesna śmierć Leszka w styczniu 2016 roku przeszła w światku szachowym właściwie bez echa. A przecież tylu ludzi Leszka znało, co więcej, tylu Mu wiele dobrego zawdzięczało. Niestety pamięć ludzka jest bardzo krótka i rzadko kiedy ten, kto czyni dobro, zazna tego samego, w tej samej ilości, od współbliźnich.

Kiedy po 20 latach przerwy, powróciłem w 2010 roku do czynnego uprawiania szachów, dziwiłem się osobiście, dlaczego Leszek, długoletni działacz szachowy, ze swoją znajomością ludzi i problematyki szachowych klubów, będąc burmistrzem Myśliborza, tak trochę dystansuje się od lokalnego klubu szachowego HETMAN Myślibórz, pozwalając działać w nim innym osobom, samemu usuwając się w cień. Zrozumiałem to  dopiero oglądając archiwalne filmy na YouTube z Jego udziałem. Leszek, jako świetny strateg szachowy, wiedział, że nie można atakować na wielu frontach naraz. Skoncentrował się na pracy samorządowej, a w klubie pozwolił działać innym, bo wiedział, że inaczej jego gminna opozycja „powiesi mu się na tętnicy”, za to że uprawia nepotyzm w stosunku do swojej ukochanej dziedziny.

Więcej…
 
Aliavdin zwycięża po raz dziewiąty ! Choszczeński Klub ciągle świętuje ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
poniedziałek, 18 września 2017 19:52

 

Galeria fotografii z turnieju na stronie Urzędu Miejskiego w Choszcznie :

http://www.choszczno.pl/content/view/5534/1/

 

XXVII Memoriał Aleksandra Kubaszewskiego i Edwarda Kramka przeszedł już do historii. Ta najdłuższa w historii naszego miasta cykliczna sportowa impreza zawsze należała do głównych pozycji wymienionych w miejskim kalendarzu imprez. W tym roku Memoriał rozgrywany był w dniach 16-17 września 2017 r.  W turnieju głównym OPEN FIDE na starcie stanęło 33 zawodników i zawodniczek, natomiast w turnieju dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych "SZACHOWE NADZIEJE" zagrało 23 zawodników i zawodniczek. W sumie stanowiło to naprawdę pokaźną liczbę uczestniczących, zważywszy, że w tym samym czasie niedaleko Choszczna odbywały się jednodniowe turnieje - w Trzciance, z udziałem najściślejszej czołówki polskich szachistów i szachistek, oraz w Świdwinie. A imprezy jednodniowe mają zawsze większą frekwencję ze względu na pomniejszenie kosztów o koszt noclegów, ewentualnie o koszt dodatkowego dojazdu.

 

 

Memoriał, zgodnie ze swoją tradycją, odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Choszczna pana Roberta Adamczyka, który otwierając zawody, podkreślał, że ta impreza będzie zawsze bliska jego sercu, m.in. z uwagi na osobę Aleksandra Kubaszewskiego, jego niezapomnianego nauczyciela z choszczeńskiego Liceum.

Więcej…
 
Otwarte Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Szachach Szybkich - Udany turniej zawodników SKOCZKA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 20 sierpnia 2017 17:06

 

Arcymistrzyni Klaudia Kulon nie pozwoliła się nikomu wyprzedzić i zasłużenie zwyciężyła w mistrzostwach

 

19 sierpnia 2017 r. w Hali Gwardii w Koszalinie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Szachach Szybkich. Taką rangę otrzymał XXVIII Memoriał Józefa Kochana, który jeszcze do ubiegłego roku był rozgrywany w formule szachów standardowych (klasycznych). Pomimo kilku znaczących imprez szachowych odbywających się w tym samym czasie w Polsce równolegle, na starcie stanęło aż 106 zawodników i zawodniczek, co było liczbą naprawdę znaczącą. A jeśli weźmie się pod uwagę nazwiska oraz prezentowaną siłę gry zawodników w szachach szybkich, którzy zdecydowali się wziąć udział w zawodach, można śmiało stwierdzić, że turniej uzyskał bardzo silną obsadę. Tym bardziej, że zawodnicy z Koszalina, to tegoroczni mistrzowie Polski w szachach szybkich, a arcymistrzyni Klaudia Kulon, wychowanka koszalińskiego klubu, to obecnie najsilniejsza polska szachistka w szachach szybkich i błyskawicznych, tegoroczna Mistrzyni Polski w szachach szybkich oraz Akademicka Mistrzyni Polski.

Klub SKOCZEK miał w Koszalinie swoją godną reprezentację. Swoich sił z silnymi zawodnikami postanowili spróbować : Radosław Badsung, Krzysztof Dłużyński, Cyprian Guzek, Bartosz i Wojtek Kowalik oraz Oskar Rosłon. Nasi zawodnicy dość szybko pokonali swoich przeciwników w pierwszej rundzie, by później ze zmiennym szczęściem walczyć o dobre wyniki w pozostałych partiach i w całym turnieju. Bardzo dobrze, zupełnie bez respektu dla utytułowanych rywali, grali Oskar Rosłon i Bartosz Kowalik, a wtórowali im Radosław Badsung i Cyprian Guzek. Szczególnie dobrze po okresie przerwy w grze praktycznej grał Oskar Rosłon, który praktycznie w każdej rundzie grał z silniejszym rankingowo przeciwnikiem. Zanotował remisy z takimi uznanymi zawodnikami jak mistrz FIDE Robert Kula oraz kandydaci na mistrza : Paweł Bęben, Krzysztof Kapral i Maciej Kowalski.  Na mecie zameldował się na 34 miejscu i gdyby nie porażka w ostatniej rundzie, to mógłby osiągnąć miejsce w pierwszej dwudziestce. Że jest to niewątpliwy sukces, wystarczy pobieżny rzut oka na końcową tabelę.

Więcej…
 
Jerzy Kot bezapelacyjnie zwycięża w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym KLUKOM CHESS 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
poniedziałek, 31 lipca 2017 22:59

Mistrz FIDE Jerzy Kot w ostatnich rundach nie pozwolił sobie w najmniejszym stopniu na ryzyko porażki i zdecydowanie zwyciężył w turnieju głównym Międzynarodowego Festiwalu Szachowego KLUKOM CHESS 2017. Wynik 8,5 pkt z 9 jest naprawdę imponujący, ale kto osobiście poznał Pana Jerzego, wie jak ogromną wiedzą szachową on dysponuje. Pomimo dość zaawansowanego wieku (75 lat !) widać  wyraźnie, że przeżywa drugą młodość szachową. Tuż przed naszym turniejem wygrał klasyczny turniej w pobliskim Bierzwniku „Na leśnej Polanie”, a i w Choszcznie na pewno nie powiedział jeszcze swojego ostatniego słowa w tym roku. Należy dodać, że pan Jerzy Kot jest stałym współpracownikiem czasopism szachowych w Polsce „Mat” i „Panorama Szachowa”.

 

Na zdjęciu od lewej - Artiom Norov (II m.), Jerzy Kot (zwycięzca), Maximilian Mätzkow (III m.) - Fot. Starostwo powiatowe w Choszcznie.

 

Po bardzo emocjonującej walce do samego końca, II miejsce zajął Białorusin Artiom Norov, który w rundzie ósmej pokonał Niemca Mätzkowa, aby zwycięstwem nad świetnie grającym Tomaszem Krzyszewskim ze Strzelec Krajeńskich przypieczętować niewątpliwy sukces. III miejsce zajął reprezentant niemieckiej juniorskiej kadry narodowej Maximilian Paul Mätzkow z Eberswalde.  Czwarte miejsce zajął Tomasz Krzyszewski, natomiast dużą niespodzianką było dopiero piąte miejsce mistrza międzynarodowego z Białorusi Sergieja Khamistkiego. Szóste miejsce zajął berlińczyk Ulrich Fitzke, który dzięki zwycięstwu w ostatniej rundzie wyprzedził siódmego w tabeli i jednocześnie najlepszego zawodnika z Choszczna – Krzysztofa Dłużyńskiego. Miejsce ósme zajął zawodnik klubu SOLNY Grzybowo Krzysztof Kabaciński, natomiast pierwszą dziesiątkę turnieju uzupełnili zawodnicy SKOCZKA – Bartosz Kowalik i Cyprian Guzek. Z zawodników SKOCZKA ponadto jedenaste miejsce zajęła Nadzieja Jezikowska, a na trzynastym miejscu uplasował się Bronisław Piotrowski. W turnieju wzięło udział 23 zawodników i zawodniczek. Średni ranking turnieju wyniósł 1545.

 

Na fotografii : Ceremonii zakończenia Turnieju dokonał Patron Festiwalu, Starosta choszczeński Adam Andriaszkiewicz (na zdjęciu po lewej) . Nad całością organizacyjną czuwał Prezes klubu SKOCZEK Oskar Rosłon, pełniący jednocześnie funkcję Sędziego głównego (po prawej). Foto - Starostwo powiatowe w Choszcznie.

 

Bardziej obszerna relacja w Biuletynie turniejowym.

 

W tym miejscu można pobrać Biuletyn Turniejowy nr 4 w formacie *pdf. Życzymy przyjemnej lektury.

 
Maciej Dziechciarewicz najlepszym zawodnikiem turnieju juniorskiego XXVII Memoriału A.Kubaszewskiego i E.Kramka ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 17 września 2017 23:14

 

Na zdjęciu od lewej : Maciej Dziechciarewicz (I m.), Oskar Rosłon - prezes UKSz SKOCZEK, Michał Panuś (II m.), Kamil Kalita (III m.), Krzysztof Dłużyński - sędzia główny. fot. Grzegorz Winiarski.

 

W turnieju dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych „SZACHOWE NADZIEJE”, rozegranym w dniu 16 września 2017 r. w ramach XXVII Memoriału Aleksandra Kubaszewskiego i Edwarda Kramka, zwyciężył Maciej Dziechciarewicz, zawodnik UKSz SKOCZEK Choszczno, który zdobył w 6 partiach komplet punktów. Drugi był Michał Panuś z HETMAN Koszalin, a na miejscu trzecim uplasował się klubowy kolega Maćka, choszcznianin Kamil Kalita, który był dosłownie „o włos” lepszy od kolejnego zawodnika SKOCZKA – Wojtka Kowalika. Cała trójka niesamowicie cieszyła się z pięknych pucharów, a pierwsza dziesiątka zawodników i zawodniczek była uhonorowana pięknymi, okolicznościowymi medalami. Było dużo nagród książkowych o tematyce szachowej oraz wyróżnienia i okolicznościowe kubki dla każdego uczestnika. W turnieju zagrało 23 zawodników i zawodniczek z Choszczna, Szczecina, Koszalina, Pniewa, Barlinka i Goleniowa. Chociaż tempo gry umożliwiało zdobycie kategorii szachowych, niestety żaden z uczestników nie podwyższył swojej kategorii. Nad sprawną organizacją czuwał sędzia główny – Krzysztof Dłużyński i mimo przestrzegania aktualnych od 1 lipca br. rygorystycznych przepisów FIDE, powodów do interwencji praktycznie nie było, a turniej toczył się w bardzo sportowej atmosferze. Na koniec podziękowaniom nie było końca ;  jest pewne, że w następnym z naszych turniejów w Choszcznie większość młodocianych uczestników weźmie udział.

Wyniki turnieju :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_20/results.html?l=pl&tb=10_

Więcej…
 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych – Wrocław 2017 - nasi gracze nie zawiedli. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Izabela Gefert-Kowalik   
piątek, 18 sierpnia 2017 19:10


 

Na zdjęciu : uczestnicy Mistrzostw Polski Juniorów 2017 w szachach szybkich i błyskawicznych - na pierwszym planie Wojciech Kowalik, za nim brat Bartosz Kowalik i Cyprian Guzek . Foto: Izabela Gefert-Kowalik.

 

W dniach 6 – 9 sierpnia 2017 r. we Wrocławiu rozgrywane były mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych.  Ekipa Skoczka nie była liczna, pojechało 3 najlepszych aktualnie juniorów - Bartosz i Wojciech Kowalik oraz Cyprian Guzek. Szczególnie liczyliśmy na dobre występy Bartka i Cypriana – dopiero co uzyskali II kategorie szachowe, grali tego lata dużo i byli w dobrej formie. Jednak to Wojtek wypadł najlepiej – ale o tym później.

Do Wrocławia pojechaliśmy dzień wcześniej pociągiem, tak by na spokojnie zakwaterować się, wyspać i w pełni sił zacząć zawody. Podróż minęła szybko, przydział pokoi w akademikach Politechniki Wrocławskiej odbył się bardzo sprawnie i mogliśmy zacząć przygotowywać się psychicznie do Mistrzostw. Nazajutrz przekonaliśmy się w jak wielkiej imprezie nasi zawodnicy będą uczestniczyć. W pięknej Hali Stulecia wystąpiło we wszystkich grupach wiekowych ponad 1 000 najlepszych zawodników z całej Polski. Tak ogromny tłum robił duże wrażenie. Na szczęście nasi zawodnicy brali już wcześniej udział w turniejach o podobnej skali.

Jako pierwsze rozegrane zostały Mistrzostwa w szachach szybkich. Z naszej ekipy rewelacyjnie rozpoczął Bartek. Grał bardzo pewnie, bez respektu dla utytułowanych przeciwników i po 5 rundach z wynikiem 3,5 punktu i rankingiem około 2 000 zajmował 20 miejsce. Niestety, grając z dużym ryzykiem „na wygraną” Bartek zanotował 3 kolejne porażki i stracił szanse na miejsce w absolutnej czołówce turnieju. Po uspokojeniu gry udało mu się ostatecznie uzyskać 5,5 punktu i zająć w stawce 123 zawodników w kategorii do 14 lat 57 miejsce, z bardzo dobrym rankingiem 1860.

W tej samej kategorii wiekowej występował Cyprian Guzek. Cyprian również rozpoczął turniej bardzo dobrze, ale później okazało się że o każdy punkt trzeba walczyć do upadłego, bo w tym turnieju po prostu nie było słabych zawodników. Ostatecznie Cyprian zdobył 4,5 punktu i zajął miejsce 99. Na pewno liczył na więcej, ale i tak ten występ można uznać za udany.

Wojtek niestety Mistrzostwa we Wrocławiu zaczął dokładnie tak samo jak Mistrzostwa w Szczyrku – był rozkojarzony, nieobecny, przegrywał partie przez błędne posunięcia. Dopiero pod koniec drugiego dnia zaczął grać na swym normalnym poziomie – ostatecznie uzyskał  4,5 punktu i zajął  w stawce 93 zawodników do lat 8 miejsce 67, co należy uznać za wynik bardzo dobry.

 

Na zdjęciu : Wojciech Kowalik podczas wycieczki do słynnego ZOO we Wrocławiu . Foto : Izabela Gefert-Kowalik

 

Tu małe podsumowanie uzyskanych lokat z uwzględnieniem naszego województwa. Bartek zajął miejsce 3, Cyprian 7, Wojtek zaś 4.  Widać więc wyraźnie że nasi gracze to absolutna czołówka województwa. Przy odpowiedniej polityce szkoleniowo – startowej, ze wsparciem zarówno rodziców jak i klubu możemy liczyć w przyszłości na jeszcze lepszą grę i skuteczną rywalizację z najlepszymi graczami Polski – umiejętności bowiem naszym chłopcom nie brakuje, od wygranej najczęściej dzielą ich niuanse, swoiste „tajemnice zawodowe” przekazywane uczniom przez najlepszych szkoleniowców w Polsce. My w Choszcznie takich możliwości nie mamy, ale możemy się uczyć od najlepszych po prostu z nimi grając. Najlepsze kluby z kraju wysłały liczne ekipy. Szczególnie widoczna była obecność trenerów, wspierających graczy i analizujących partie. Tu mała prośba do Zarządu Skoczka – najwyższa pora zakupić dla graczy koszulki klubowe, bo chyba tylko my ich jeszcze nie mamy.

Tuż o zakończeniu  Mistrzostw w szachach szybkich rozpoczęły się Mistrzostwa w szachach błyskawicznych. Bartek i Cyprian grali systemem mecz i rewanż, tak że łącznie rozegrali 22 partie. Początek turnieju był dla nich swoista drogą przez mękę. Nic im nie wychodziło i po pierwszym dniu zajmowali odległe pozycje. Na szczęście drugiego dnia wróciła im pewność gry i ostatecznie zajęli bardzo dobre pozycje. Bartek z dorobkiem 12 punktów zajął miejsce 48. Cyprian zdobył 11 punktów i uplasował się na 66 pozycji.

Najlepszy wynik w ekipie Skoczka uzyskał Wojtek. Grał rewelacyjnie – pewnie i szybko. Wygrał nawet z graczem z II kategorią. Był moment gdy zajmował pozycje w pierwszej dwudziestce, ostatecznie zajął miejsce 35 – najwyższe w dotychczasowej historii występów naszych graczy na Mistrzostwach Polski.

Przy okazji szachów błyskawicznych również warto wspomnieć jak nasi gracze wypadają na tle swoich rówieśników z naszego województwa. Bartek zajął tu miejsce 2, Cyprian 5. Wojtek w swej kategorii wiekowej był drugi.

Po zakończeniu ostatniej rundy cala ekipa Skoczka udała się do znajdującego się tuz przy Hali Stulecia słynnego ogrodu zoologicznego. Nosorożce, hipopotamy, żyrafy a szczególnie rekiny wzbudziły entuzjazm naszych graczy. Pobyt ten pozwolił nam odpocząć po trudach Mistrzostw. Potem szybko spakowaliśmy się, zdążyliśmy na pociąg i w doskonałych humorach wróciliśmy do Choszczna.

 
Festiwal Szachowy KLUKOM CHESS wchodzi w decydującą fazę ! Biuletyn turniejowy nr 3. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
piątek, 28 lipca 2017 20:48

Międzynarodowy Festiwal Szachowy KLUKOM CHESS 2017 wchodzi już w decydującą fazę. Do rozegrania pozostały jeszcze dwie rundy w szachach standardowych, ale szachowa sobota 29 lipca 2017 r. rozpocznie się o godz. 9.00 turniejem szachów szybkich 10`+5".

O tym wszystkim piszemy w Biuletynie turniejowym nr 3, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Biuletyn w formacie pliku *.pdf można pobrać TUTAJ.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 4 z 47