Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
UKS SKOCZEK Choszczno - Kształtujemy charakter przez szachy
Szachy na Wodzie - I Błyskawiczny Towarzyski Turniej Szachowy na statku „Wolvega” przeszedł do historii ! Kolejna nowa forma turnieju szachowego zakończona sukcesem. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Oskar Rosłon   
wtorek, 28 czerwca 2016 21:01

 

25 czerwca 2016 r. nasze Choszczno po raz kolejny obchodziło swoje miejskie święto. W tym roku, w ramach Choszczeńskiej Sobótki, po raz pierwszy postanowiliśmy  zorganizować niecodzienny turniej szachowy podczas rejsu statkiem na jeziorze Klukom. Dzięki życzliwości Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Choszcznie, które udostępniło do gry statek „Wolvega”  wraz z kapitanem, udało się tę ideę wcielić w życie.

Punktualnie o godzinie 13:30 rozległ się gwizd jako sygnał do odpłynięcia i rozpoczęła się przednia zabawa połączona z grą w szachy i podziwianiem krajobrazów wokół choszczeńskiego jeziora. Na starcie stanęło 9 zawodników: 4 z UKSz Skoczek, 3 z STMGK Strzelce Krajeńskie i 2 ze Stargardu. Turniej rozegrano system dwukołowym : 18 rund z tempem gry - 3 minuty + 2 sekundy za każdy ruch.

 

Wyniki turnieju:

Więcej…
 
"Powiat Dzieciom na powitanie Wakacji" - Refleks szachisty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
czwartek, 23 czerwca 2016 23:03

 

Na stoisku reklamowym SKOCZKA uczestników cały czas przybywało.

 

Zakończył się rok szkolny 2015-2016 i z tej okazji władze powiatu choszczeńskiego zorganizowały w centrum naszego miasta, na placu przy fontannie, imprezę „Powiat Dzieciom na powitanie wakacji” . 23 czerwca 2016 r. było wyjątkowo upalnie. Na szczęście stoisko reklamowe SKOCZKA było wyposażone w duży przestronny namiot dający zbawczy cień. Starostwo wyposażyło nas ponadto  w zapasy wody pitnej oraz ufundowało upominki dla dzieci biorących udział w konkursach.

Pomni doświadczeń z lat biegłych zorganizowaliśmy konkursy, które cieszyły się dotychczas największym wzięciem. W tym roku był to konkurs rysunkowy dla dzieci pod nazwą „Mój Tata – szachowy Król”, dedykowany Ojcom z okazji ich święta, w którym wzięła udział rekordowa liczba uczestników, a prowadzący ten konkurs Piotr Jarzyna, w imieniu Klubu, hojnie obdarowywał słodyczami dzieci, które pokazywały wielki talent plastyczny, w niektórych przypadkach bardzo cyzelując swoje prace. Skwapliwie zbieraliśmy rysunki, a Piotr obiecał, że najciekawsze zostaną wkrótce udostępnione na naszej stronie internetowej.

Główną częścią naszego programu był Turniej Gry Błyskawicznej dla członków Akademii Szachowej SKOCZKA, którzy mogli pokazać nabyte przez siebie umiejętności, a jednocześnie w praktyce zaprezentować „Refleks Szachisty”, słynne powiedzenie o zabarwieniu raczej pejoratywnym, oznaczające temperament osoby przypominającej powolnego żółwia . Do turnieju zgłosiła się siódemka naszych klubowiczów i ich nastrój na starcie przypominał zawody żużlowe, tak bardzo rwali się do boju i chcieli jak najszybciej „puścić sprzęgło”. A było o co walczyć, ponieważ nagrodą główną był duży, piękny puchar i trzy medale , a oprócz nich były i słodycze i upominki.

Więcej…
 
Na progu wakacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
czwartek, 16 czerwca 2016 06:27

 

Kończy się rok szkolny ; na horyzoncie widać już wakacje. W najbliższym okresie będzie kilka imprez szachowych z udziałem szachistów SKOCZKA, którzy na pewno, nawet podczas wakacji, będą chętnie relaksować się przy Królewskiej Grze.


W czwartek 23 czerwca 2016 r. na placu przed fontanną od godz. 14.00 weźmiemy udział w imprezie „Powiat Dzieciom na powitanie wakacji”. Będziemy mieli swoje własne stoisko. Wzorem lat ubiegłych będą konkursy ze słodkimi nagrodami dla najmłodszych, a w celu popularyzacji szachów dla publiczności, przeprowadzimy wśród uczestników Akademii Szachowej SKOCZKA pokazowy dla publiczności miniturniej gry błyskawicznej z czasem do namysłu 3 min. + 2 sek na całą partię. Dla zwycięzcy będzie puchar, dla 3 pierwszych zawodników medale, a dla wszystkich słodkie upominki. Publiczność będzie miała okazję się przekonać, czy kąśliwe wyrażenie „Refleks szachisty” ma swoje uzasadnienie.


 

W sobotę 25 czerwca 2016 r. podczas „Choszczeńskiej Sobótki” po raz pierwszy w naszej historii, odbędzie się na statku „Wolvega” turniej gry błyskawicznej (3 min. + 2 sek.) , który zaplanowany jest dla 16 zawodników, imiennie zaproszonych przez organizatorów. Statek będzie pływał po malowniczych obszarach jeziora Klukom, a szachiści będą grać i mimo krótkiego czasu gry, podziwiać krajobrazy. Na kąpiel, z uwagi na grę błyskawiczną, czasu już nie wystarczy… Swój udział już potwierdziło kilku czołowych zawodników naszego województwa.

Komunikat turniejowy :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_3983/ .


W tym samym dniu, w sobotę, grupa około 25 zawodników ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie oraz UKSz SKOCZEK weźmie udział w  Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży w Łazach k/Koszalina. To będzie świetna okazja spotkać się przy szachownicy z czołowymi juniorami województwa zachodniopomorskiego i powalczyć o prestiżowe miejsca. Komunikaty i zapisy w poszczególnych grupach wiekowych na stronie ChessarbiterPro.


9 -10 lipca 2016 r. organizujemy w Choszczeńskim Domu Kultury  IV Turniej o Puchar Lata w szachach klasycznych. Tylko 5 rund, ale za to z czasem do namysłu 60 minut i 30 sek. bonusu za każde wykonane posunięcie. Turniej będzie w obsadzie międzynarodowej, bo zgłosili się zawodnicy niemieccy, a my zgłosiliśmy ten turniej do Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. Turniej ma charakter otwarty i już teraz można przesyłać zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej : http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_11/index.html?l=pl . Tamże znajduje się regulamin turnieju.

Serdecznie zapraszamy.

 
Kamil Łabędzki z Gryfic najlepszy w Turnieju z okazji Dnia Dziecka. Świetna zabawa w szachy w Choszcznie ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 05 czerwca 2016 18:50

 

 

Na zdjęciu :  widok z ostatniej rundy. Na pierwszej szachownicy grają Bartosz Kowalik z Kamilem Kalita, na drugiej Paweł Hamkało z Kamilem Łabędzkim (zwycięzcą)

 

 

Dwa stoły ledwo wystarczyły na te wszystkie trofea i nagrody, jakimi postanowili obdzielić organizatorzy Turnieju z okazji Dnia Dziecka (klub UKSz SKOCZEK i Choszczeński Dom Kultury) wszystkich uczestników. 4 czerwca 2016 r. w gościnnych pomieszczeniach Choszczeńskiego Domu Kultury odbyły się te tak bardzo oczekiwane przez najmłodszych miłośników Królewskiej Gry zawody szachowe. Na starcie stanęło 28 uczestników – 25 chłopców i 3 dziewczynki. Bardzo nas ucieszyło, że w ten gorący dzień przyjechały do nas dzieci ze szczecińskich klubów GRYF i PAŁAC MŁODZIEŻY oraz z Gryfic niezwykle uzdolniony junior Kamil Łabędzki, który niespodziewanie, acz zasłużenie został najlepszym zawodnikiem turnieju.

Zagrano 7 rund z czasem do namysłu 10 minut + 5 sekund za posunięcie.  Sędziował turniej i pilnował organizacyjnego tempa Jakub Cieślak i swoje obowiązki wykonywał tak fachowo i sprawnie, że był bardzo komplementowany, szczególnie przez rodziców przyjezdnych dzieci, pomimo iż w pewnym momencie energicznie usunął z sali liczną grupę rodziców, z uwagi na ich zbyt głośne zachowanie i przeszkadzanie zawodnikom (-sic !).

Dystans siedmiu rund okazał się zbyt krótkim dla faworyta turnieju, Bartosza Kowalika, który w pierwszej rundzie niespodziewanie przez przeoczenie przegrał z kolegą szkolnym Szymonem Tomczykiem. I mimo iż ambitnie gonił czołówkę i pokonał wszystkich zawodników w pozostałych rundach, włącznie z Kamilem Łabędzkim, wystarczyło to "tylko" do zajęcia II miejsca ze względu na gorszą wartościowość pomocniczą. Zwyciężył w turnieju Kamil Łabędzki z SZACH Gryfice, któremu wróżę podobną karierę jak wychowankowie pana Kazimierza Łaszewskiego z tego klubu : Kacper Karwowski, Tobiasz Smal czy też Jakub Kubiak. Zasługuje na uwagę zaangażowanie rodzica Kamila, któremu nie było straszne przejechać się 110 km w jedną stronę i to się bardzo opłaciło, bo Kamil otrzymał piękny puchar i medal, dyplom i nagrodę rzeczową, która mu się bardzo spodobała.

Więcej…
 
II Turniej o Puchar Burmistrza Wolina. Młodość triumfuje w grodzie Wolinian ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 29 maja 2016 01:25

Przy bardzo silnej obsadzie ilościowo-jakościowej, 54 zawodników z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, odbył się 28 maja 2016 r. w prastarym grodzie Wolinian II Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Wolina. Tamtejszy obiekt MARINA położony bezpośrednio nad cieśniną Dziwną bardzo dobrze nadaje się na przeprowadzanie zawodów szachowych. Współpraca Edwarda Arysa – dyrektora miejscowego OSiR oraz Przemysława Łukasiewicza, który jest animatorem szachów na tym terenie, zaczyna przynosić swoje dobre owoce, ponieważ w Wolinie takiej frekwencji już dawno nie było, jeżeli oczywiście kiedyś była.

Do Wolina udało się na ten turniej ściągnąć wielu wartościowych zawodników m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego, a szczególnie z klubu GZSN START, którzy od kilku lat omijali np. choszczeńskie turnieje, choć jak obiecał mi kierownik ekipy p. Bogdan Lotko, już w tym roku ma się to zmienić i jest duża szansa na to, aby gorzowianie pojawili się we wrześniu u nas na XXVI Memoriale A. Kubaszewskiego i E. Kramka. Poza gorzowianami na starcie stanęło wielu czołowych zawodników naszego województwa. Było wiele okazji miło porozmawiać ze starymi znajomymi ,często po prawie 30 latach niewidzenia się !

Nasz klub w tym dniu reprezentowali : Sebastian Matul, Radosław Badsung , Jakub Cieślak, Sławomir Dulęba, Bartosz Kowalik i Krzysztof Dłużyński. Ponadto w barwach GZSN START wystąpił członek naszego Klubu, Robert Karliński. Celem jaki sobie postawiliśmy było przynajmniej utrzymanie dotychczasowych rankingów FIDE, niezbyt wysokich w stawce startujących, a więc i nasz apetyt na czołowe miejsca był znikomy.

Organizatorzy byli wyraźnie zaskoczeni wysoką frekwencją, stąd niestety turniej wystartował z dużym opóźnieniem i nie uniknięto niepotrzebnej nerwowości, której źródło leżało w złośliwości rzeczy martwych, awarii sprzętu elektronicznego do obsługi zawodów, który jak wiadomo odmawia posłuszeństwa właśnie wtedy, kiedy trzeba w pośpiechu improwizować.

Natomiast wyraźnie „in plus” na korzyść organizatorów świadczy fakt przygotowania bogatego bufetu dla zawodników, łącznie z pięknym, dużym i bardzo smacznym tortem w szachowych barwach, tak wielkim, że jeszcze podczas ceremonii zakończenia zawodów można było zjeść na dokładkę jego kawałek. Ponadto miejsca do gry były bardzo wygodne i przestronne, a po partii można było wyjść na taras widokowy i zaczerpnąć świeżego powietrza znad wody.

Turniej przyniósł wiele niespodzianek, których źródłem był szturm na czołowe pozycje młodych zawodników, któremu stara, doświadczona w bojach gwardia, nie sprostała.  Zwyciężył młody zawodnik z klubu UKSz SZACH Gryfice , Tobiasz Smal , przed Radosławem Świderskim ze STILON-u Gorzów Wlkp. i Andrzejem Majem z klubu POD WIEŻĄ Szczecin (jedynym trochę „starszym” w tym gronie, bo następni w tabeli, Patryk Mike i Piotr Styliński, to jeszcze ciągle juniorzy). Dawno nie widziałem tak wyraźnej przewagi młodszych zawodników nad starszymi, ale jak wiadomo zdolność szybkiej reakcji w szachach, szczególnie tych szybkich, znacząco maleje z wiekiem. Stąd też wyniki były niespodziewane i wielu bardzo znanych zawodników zajęło miejsca na pewno niezbyt ich satysfakcjonujące.

Choszczeńscy zawodnicy grali z bardzo zmiennym szczęściem i nie zawsze na stabilnym poziomie. Tradycyjnie najlepszy z naszej ekipy był Sebastian Matul, który grając z numerem 8, zajął miejsce 9.  Miejsca pozostałych zawodników SKOCZKA :

24. Dłużyński Krzysztof

29. Cieślak Jakub

30. Badsung Radosław

33. Kowalik Bartosz

40. Karliński Robert

48. Dulęba Sławomir.


Pełne wyniki :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_156/results.html?l=pl&tb=5_


Na zakończenie turnieju wręczono nagrody finansowe i rzeczowe. Miejmy nadzieję, że turnieje w Wolinie staną się w przyszłości stałą wizytówką tego regionu.


 
Wybrano władze naszego Związku w regionie. Choszczno ma swojego przedstawiciela ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
poniedziałek, 23 maja 2016 20:05

Niedziela 22 maja 2016 r. była bardzo bogatym we wrażenia dniem poświęconym szachom w województwie zachodniopomorskim. W obiektach Politechniki Koszalińskiej odbyły się w jednym dniu trzy ważne dla życia szachowego w województwie imprezy.


IX Memoriał Profesora Andrzeja Guzińskiego

 

 

Na zdjęciu od lewej : Kamil Plichta, Mirosław Mielczarski, Filip Łuczak, Borys Lebiedowicz, Sebastian Matul, Janusz Franckowski -  foto ze strony organizatora AKSz HETMAN-Politechnika Koszalińska Koszalin

 

W turnieju wystąpiło 42 zawodników i zawodniczek , w tym 36 posiadających ranking FIDE i co najmniej III kategorię szachową. Ekipę SKOCZKA stanowili : Sebastian Matul, Radosław Badsung i Krzysztof Dłużyński. Mieliśmy jeszcze jednego potencjalnego zawodnika – Jakuba Cieślaka, ale świadomie zrezygnował z udziału w turnieju, słusznie przypuszczając, że koncentracja bardziej przyda mu się w pełnieniu funkcji kierowcy ekipy, przy pokonywaniu trasy liczącej w obydwie strony prawie 400 km.

Po 9 rundach granych w tempie 13` + 2” okazało się, że najlepszym zawodnikiem Memoriału był mistrz FIDE Kamil Plichta z OKSiR Wisznia Mała, który wygrał wszystkie pojedynki. Za nim uplasowali się zawodnicy gospodarzy z Koszalina : Mirosław Mielczarski, Filip Łuczak i Borys Lebiedowicz. Jako piąty na mecie turnieju zameldował się zawodnik SKOCZKA – Sebastian Matul – który wyprzedził wielu bardzo wartościowych zawodników. Mimo świetnego wyniku Sebastian odczuł pewien niedosyt, ponieważ ostatnio miał mniej czasu na trening i ten dysonans w jego grze jednak się wyczuwało. Inaczej wynik byłby jeszcze lepszy ! Pozostali zawodnicy SKOCZKA - Radosław Badsung i Krzysztof Dłużyński zajęli odpowiednio 25 i 26 miejsca, co nie było wybitnym osiągnięciem, ale w tej stawce wstydu też nie przyniosło.

Wyniki turnieju :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_2527/final_standings&9.html


IV Zachodniopomorska Konferencja Sędziów Szachowych


Równolegle do turnieju szachowego, w sąsiadującym pomieszczeniu, odbyła się IV Zachodniopomorska Konferencja Sędziów Szachowych połączona z wyborami do Kolegium Sędziów. Ustępujący przewodniczący Kolegium Sędziów mm Witalis Sapis przedstawił sprawozdanie za okres kadencji. Na stanowisko Przewodniczącego Kolegium Sędziów kandydowali Arkadiusz Korbal i Przemysław Łukasiewicz. Po drugim głosowaniu okazało się, że minimalną różnicą w ilości otrzymanych głosów zwyciężył Arkadiusz Korbal ze Szczecina. Nowy Przewodniczący dziękując za wybór zaproponował pokonanemu w głosowaniu koledze współpracę w Kolegium. W wyniku tajnego głosowania skład Kolegium Sędziów uzupełnili : Przemysław Łukasiewicz (Dziwnów), Tomasz Kamieniecki (Koszalin),  Kazimierz Łaszewski (Gryfice) oraz Oskar Rosłon, prezes UKSz SKOCZEK Choszczno, który pisemnie wyraził zgodę na kandydowanie do składu Kolegium. Głosowało 16 sędziów , w tym trzech reprezentujących Choszczno : Sebastian Matul, Jakub Cieślak i Krzysztof Dłużyński.

Wyniki głosowania były dla nas bardzo satysfakcjonujące. Kolegium Sędziów to grupa najaktywniejszych sędziów w naszym regionie, świetnych animatorów ruchu szachowego w województwie. Kolegium łączy ze sobą nabyte doświadczenie z młodością. Jest szansa na to, że Kolegium w tym składzie, zgodnie współpracując, przyczyni się do rozwoju organizacyjnego.


Walne Zebranie Delegatów Sprawozdawczo-Wyborcze

 

W statutowym terminie i trybie odbyło się w tym samym dniu po południu Walne Zebranie Delegatów Sprawozdawczo-Wyborcze do władz związku. Delegatami UKSz SKOCZEK na to zebranie byli wytypowani przez Zarząd klubu : Krzysztof Dłużyński i Jakub Cieślak. Zebraniu przewodniczył Kazimierz Łaszewski, a sprawozdanie z działalności złożył ustępujący ze stanowiska Prezesa ZZSzach – Marian Kanarek. Po sprawozdaniu odbyła się dyskusja, a następnie przewodniczący zebrania zarządził głosowanie na stanowisko Prezesa ZZSzach.  Zgłoszono tylko jedną kandydaturę – Tomasza Kamienieckiego. W głosowaniu tajnym Tomasz Kamieniecki został wybrany na stanowisko Prezesa ZZSzach. Następnie już w trybie jawnym zgłoszono kandydatów do Zarządu ZZSzach. W głosowaniu wybrano Zarząd Zachodniopomorskiego Związku Szachowego w składzie :

Prezes ZZSzach  - Tomasz Kamieniecki

Członkowie Zarządu – Kazimierz Łaszewski, Arkadiusz Korbal , Radosław Rogala, Oskar Rosłon.

Wybrano również Komisję Rewizyjną Związku, w skład której weszli - Artur Antolak i Adam Wolaniecki.

 

Po sformułowaniu uchwał i wniosków oraz przegłosowaniu ich, przewodniczący Zebrania zakończył to spotkanie.

Oceniając subiektywnie wyniki wyborów należy je ocenić jako bardzo pozytywnie rokujące dla rozwoju szachów w naszym regionie. Skład Zarządu ZZSzach jest prawie tożsamy ze składem Kolegium Sędziów, co na pewno będzie bardzo korzystne przy podejmowaniu  ważnych decyzji o charakterze strategicznym. Jako klub UKSz SKOCZEK, pierwszy raz w historii naszego Klubu, mamy swojego przedstawiciela w osobie prezesa Oskara Rosłona we władzach Związku.

Wszystkim osobom wybranym do pełnienia zaszczytnych funkcji w naszym Związku serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w realizacji ambitnych planów.

 
Bartosz Kowalik wygrywa w Rokosowie ! Kolejny wygrany turniej juniora SKOCZKA ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sebastian Matul   
niedziela, 15 maja 2016 15:08


W słoneczną, acz wietrzną sobotę, 14 maja 2016 r. na wycieczkę do Rokosowa, niewielkiej miejscowości nieopodal Sławoborza w powiecie świdwińskim, wybraliśmy się z ekipą zawodniczą SKOCZKA w składzie : Aleksander Matul, Rafał Matul i Bartosz Kowalik.
Tym razem postawiliśmy wyłącznie na grę juniorów. Po analizie składu uczestników z klubów w Gościnie, Kołobrzegu, Koszalina, Połczyna i Szczecina, jednomyślnie uznaliśmy z moją żoną Hanią, że Bartek zawalczy o końcowy sukces , natomiast moi synowie- Rafał z Aleksandrem - mieli się dobrze bawić przy szachach, godnie reprezentując barwy UKS Skoczek Choszczno.
Po lekkim, organizacyjnym poślizgu czasowym, turniej  organizowany od 18 lat przez Jana Kwiatkowskiego- pasjonata szachów na lokalnym terenie, poprowadził  sędzia Kazimierz Łaszewski. Ustalono dystans 7 rund po 30 minut na zawodnika, w celu umożliwienia zdobycia kategorii szachowych.
Zgodnie z oczekiwaniami, od początku ton rywalizacji nadał Bartek. Grał pewnie, dość szybko i skrupulatnie wykorzystywał respekt jego przeciwników, szczególnie po jednej z uwag z mojej strony, że jest Mistrzem Końcówek.
Najwyraźniej zaprezentował to w partii z 6 rundy ze zdobywcą II miejsca, niedawnym uczestnikiem turnieju w Poroninie- Kamilem Łabędzkim. Partia o zmiennym przebiegu, z początkowej dużej przewagi Bartka grającego czarnym kolorem, przeszła w pozycję z przewagą Kamila, którego jednak respekt przed Bartkiem zgubił. W pozycji z pionem więcej, zaproponował remis, a po odrzuceniu propozycji przez lidera turnieju, rozkojarzył się i w kilku posunięciach pogrążył partię z wojowniczo nastawionym zawodnikiem Skoczka.

 

Więcej…
 
Otwarte Mistrzostwa Choszczna Juniorów na rok 2016 - zapraszamy do zapisów ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
środa, 04 maja 2016 00:00

 

 

UKSz SKOCZEK w Choszcznie zaprasza wszystkich chętnych juniorów i juniorki (rocznik 1998 i młodsi) do udziału w Otwartych Mistrzostwach Choszczna Juniorów na rok 2016. Turniej będzie rozegrany w sobotę 07 maja 2016 r. w Choszczeńskim Domu Kultury w Choszcznie przy ul. Bohaterów Warszawy 17.
Juniorzy będą klasyfikowani w pięciu kategoriach wiekowych : U8, U10, U12, U15, U18. Dla zwycięzców będą puchary, medale, dyplomy i nagrody.
Rozegrane będzie 9 rund systemem szwajcarskim z czasem do namysłu 13 minut + 3 sekundy jako bonus czasowy za wykonane posunięcie. Sędziować będzie Jakub Cieślak - sędzia klasy III.

Zapisy przyjmowane są w terminie do piątku 6 maja 2016 r., do godz. 15.00 na stronie Chessarbiter Pro :  http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_8/
Wpisowe wynosi 10 zł ; zawodnicy UKSz SKOCZEK Choszczno z opłaconą składką roczną za 2016 rok płacą 5 zł.
Zapisy będą również przyjmowane na sali gier w dniu turnieju , w miarę wolnych miejsc, ale wpisowe będzie wtedy droższe o 5 zł !
Pozostałe szczegóły znajdują się w regulaminie opublikowanym na w/w stronie turnieju.

 

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież oraz kibicujących rodziców na ten wyjątkowy turniej !

 
Silnie obsadzone turnieje w Gryfinie. Cyprian Guzek drugi w 9. Międzynarodowym Turnieju "GRYFINO-OPEN JUNIOR 2016" ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
poniedziałek, 02 maja 2016 20:57

Tradycyjny już 18. Międzynarodowy Turniej Szachowy „GRYFINO-OPEN 2016” zgromadził na starcie 52 zawodników i zawodniczek z Polski i Niemiec. Wystartował w nim również profesor Akademii Morskiej w Szczecinie, pochodzący z Armenii, Tigran Dzchugurian posiadający tytuł kandydata na mistrza. 1 maja 2016 r. w gryfińskiej Szkole Podstawowej nr 1 rozegrano 9 rund , systemem szwajcarskim , z czasem do namysłu 15 minut dla zawodnika. Stawka zawodników była niezwykle silna, wystarczy wspomnieć, że 12 zawodników legitymowało się rankingiem FIDE powyżej 2000 ! A ci, którym kilka punktów brakowało do tej bariery (jak np. Wojciech Śmieszek),  też mogli w tym turnieju „karty rozdawać”. Turniej był jednym z 90 turniejów organizowanych w tym roku na 90-lecie Polskiego Związku Szachowego.

 

 

 

 

 

Na zdjęciu od prawej : Robert Kula (zwycięzca) , Burmistrz Gryfic Mieczysław Sawaryn , Adam Czuchnicki (II m.), Sebastian Kesten (III m.), Wojciech Śmieszek (IV m.), Robert Zentgraf (V m.)

 

 

 

Walka była bardzo ostra i nie było żadnych łatwych pojedynków, zarówno na górnych, jak i dolnych stołach. Nawet Robert Kula, który triumfował w Gryfinie w ubiegłym roku, nie może powiedzieć, że wygrana przyszła mu łatwo. Np. w partii z Sebastianem Kestenem, będąc w nieco gorszej pozycji, zaproponował remis, który Niemiec odrzucił, a następnie przeszedł do kontrataku i precyzyjnie wykorzystał przewagę.

 

 

Wyniki turnieju :

 1. Kula Robert       – POD WIEŻĄ Szczecin  -  8.5 pkt
 2. Czuchnicki Adam – PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin - 7.0 pkt.
 3. Kesten Sebastian – SCHACHFREUNDE Schwerin (RFN) - 6.5 pkt.
 4. Śmieszek Wojciech – MUKS STOCZEK 45 Białystok - 6.5 pkt.
 5. Zentgraf Robert – SAV Torgelow (RFN) - 6.5 pkt

-----------------------------------

Miejsca zawodników SKOCZKA :

14. Badsung Radosław – 5.0 pkt.

22. Matul Sebastian – 5.0 pkt.

30. Dłużyński Krzysztof – 4.5 pkt.

34. Andrzejewski Jakub – 4.0 pkt.

Ogółem startowało 52 zawodników i zawodniczek. Średni ranking turnieju – 1753 !

Serwis turniejowy : http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_1599/results.html?l=pl&tb=10_

----------------------------------------------------------

 

Na zdjęciu : Cyprian Guzek (drugi od lewej) samodzielnie zajął II miejsce w 9. Międzynarodowym Turnieju "GRYFINO-OPEN JUNIOR 2016".

 

 

W odbywającym się równolegle 9 Międzynarodowym Turnieju „GRYFINO-OPEN JUNIOR 2016”wystartowało aż 59 młodych adeptów szachowych z Polski i z Niemiec, a wśród nich nasz uzdolniony junior – Cyprian Guzek. Cyprian w turnieju zaprezentował się świetnie, z 9 pojedynków wygrał 8, a uległ tylko zwycięzcy – Aaronowi Braasowi z SAV Torgelow (ranking FIDE 1650). Ładny puchar , medal i nagroda rzeczowa były wynagrodzeniem za świetną postawę w turnieju. Gratulujemy Cyprianowi i życzymy następnych sukcesów. A za kilka dni, w najbliższą sobotę, Otwarte Mistrzostwa Choszczna Juniorów na rok 2016 w Choszcznie, w których Cyprian będzie walczyć o zwycięstwo !

Serwis turniejowy :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_1600/index.html?l=pl

 

 

=================

 

Kiedy rozmawiałem przed turniejem z jednym z klubowych kolegów, zapytał, czy jestem przygotowany na to, że wrócę z turnieju w Gryfinie (90 km drogi dojazdowej) do domu po godzinie 20-tej. Nie uwierzyłem w to, a jednak czarna przepowiednia się spełniła . Staram się mało chwalić organizatorów i w tym wypadku też nie uczynię wyjątku, bo dlaczego nikt nie może organizatorom powiedzieć, którzy naprawdę przygotowali się na ten turniej, co powinni zmienić i udoskonalić. Mnie osobiście razi sytuacja, kiedy nagrodzeni zawodnicy „OPEN” dla zaoszczędzenia czasu, czmychają tylnymi drzwiami przed uhonorowaniem juniorów, dla których pierwsza drobna nagroda może być początkiem pięknej, szachowej kariery. Wytrzymał to wszystko pan Burmistrz Gryfina i chwała mu za to, bo ceremonia zamknięcia turnieju trwała bardzo długo. Wzorem zachowania mogą być tutaj Niemcy z turnieju OPEN, którzy siedzieli podobnie jak my, zawodnicy SKOCZKA, do samego końca, do ostatniego słowa.

Grałem z kilkoma zawodnikami z Gryfina, którzy wcześniej grali w ENERGETYKU Gryfino.  Obecnie przychodzą na turnieje tylko okazjonalnie. To zupełnie inna sytuacja jak w Choszcznie, bo u nas seniorów przychodzących na turnieje jest jak na lekarstwo. Z konieczności nasi juniorzy rywalizują w klubie między sobą, a przecież gra z doświadczonymi zawodnikami bardzo uczy. Szkoda, że seniorzy w Gryfinie nie zorganizowali się jeszcze w klub i nie startują w rozgrywkach drużynowych, ale to nie jest nasz problem.

Gryfino świetnie wykorzystuje swoje położenie geograficzne, czego wyrazem jest tak liczny udział zawodników niemieckich w turniejach. Przy okazji kolejnego turnieju powinno się pomyśleć o lepszym nagłośnieniu hali, jak również zapewnić, aby tłumaczenie dla niemieckich gości zawierało więcej specjalistycznych dla naszego sportu słów (oględnie mówiąc).

Dziękujemy panu Krzysztofowi Rudnickiemu za zaproszenie na turniej.

 
Bartosz Kowalik i Emilia Załucka Mistrzami Choszczna Juniorów na rok 2016 ! Choszczeńskie młode pokolenie triumfuje na swoim terenie ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 08 maja 2016 16:14

 

Na zdjęciu : w ostatniej rundzie spotkali się Mistrzyni Choszczna Juniorów 2016 - Emilia Załucka i Mistrz Choszczna Juniorów 2016 - Bartosz Kowalik.

 

Otwarte Mistrzostwa Choszczna Juniorów na rok 2016, rozegrane w dniu 07 maja 2016 r. cieszyły się podobną frekwencją niczym w roku ubiegłym. Na starcie turnieju stanęło 37 zawodników i zawodniczek. W tym roku było mniej zawodników startujących z innych ośrodków, chociaż miały swoich przedstawicieli tak silne kluby jak HETMAN Koszalin, GRYF Szczecin, PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin czy też STILON Gorzów.  Liczną ekipa pojawiła się grupa zawodników z LASKER Przelewice. Nie zawiedli nas brakiem obecności zawodnicy z zaprzyjaźnionego klubu STMGK Strzelce Krajeńskie, oraz tradycyjnie zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 3, których było aż 9. Nasz klub UKSz SKOCZEK reprezentowało 14 zawodników i zawodniczek. Grano 9 rund systemem szwajcarskim , po 13 minut dla zawodnika z bonusem czasowym 3 sekundy za posunięcie. Obowiązywały przepisy gry FIDE, za jednym wyjątkiem ; po pierwszym nieprawidłowym posunięciu sędzia udzielał zawodnikowi ostrzeżenia; drugie kończyło partię. Takie złagodzenie przepisów miało dobry wpływ na przebieg zawodów. Sędziował turniej Jakub Cieślak i ze swoich obowiązków wywiązywał się bardzo dobrze, energicznie egzekwując przepisy, sprawnie poprowadził turniej, przez co zakończyliśmy go w bardzo dobrym terminie, unikając niepotrzebnych przerw i chaosu, który zwykle towarzyszy końcowej ceremonii zamknięcia zawodów.

 

Pamiątkowe zdjęcie Wiceburmistrz Choszczna, pani Magdaleny Sieńko ze zwycięzcą Turnieju.

 

Ponieważ były to poważne zawody w randze Mistrzostw Choszczna, turniej został otwarty przez Wiceburmistrz Choszczna, panią Magdalenę Sieńko. Pani Burmistrz, mimo licznych obowiązków tego dnia (wiele imprez plenerowych w Choszcznie, odbywających się równolegle) , przybyła także na zakończenie Mistrzostw, honorując zwycięzców pucharami, dyplomami, wręczając medale i nagrody, których, ku jawnemu zadowoleniu obecnych, wystarczyło dla wszystkich uczestników. W imieniu organizatorów słowo wstępne i końcowe wygłosił członek zarządu SKOCZKA kol. Piotr Jarzyna.

Przebieg turnieju okazał się bardzo emocjonujący. Zdecydowanym faworytem był zawodnik ze Strzelec Krajeńskich, Maciej Goździcki, który już dwa lata temu w Choszcznie nie miał sobie równych. A tymczasem dla sympatycznego Maćka zabrakło nawet miejsca na podium ! Od początku bardzo dobrze grał uzdolniony zawodnik z GRYF Szczecin Bartłomiej Łokaj, który wraz z Bartoszem Kowalikiem (SKOCZEK Choszczno) do 6 rundy prowadzili w stawce.  W bezpośrednim pojedynku w tej rundzie zwycięzcą okazał się zawodnik choszczeński, objął samodzielne prowadzenie, którego nie oddał już do końca. Świetnie finiszował Mateusz Kowalski, który mimo porażek z Bartoszem Kowalikiem i Maciejem Goździckim, w ostatniej rundzie zwyciężył Bartłomieja Łokaja i rzutem na taśmę zdobył trzecie miejsce, plasując się tuż za szczecińskim szachistą. Czwarte miejsce samodzielnie zajął kolejny zawodnik SKOCZEK Choszczno – Cyprian Guzek, a piąte, od niedawna nowy „nabytek klubowy” UKSz SKOCZEK , mieszkający w Wałczu, Sławomir Dulęba, grający w tym turnieju bardzo dobre partie.

Po podsumowaniu wyników Mistrzem Choszczna Juniorów na rok 2016 został Bartosz Kowalik (UKSz SKOCZEK Choszczno) , natomiast Mistrzynią Choszczna Juniorów na rok 2016 została Emilia Załucka (STILON Gorzów Wllkp).

Medale rozdano w pięciu klasyfikacjach wiekowych :

Klasyfikacja U8

 1. Szewczyk Jeremi – SP-3 Choszczno                        – 3,0 pkt

 

Klasyfikacja U10

 1. Hamkało Paweł  - PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin  - 6,0 pkt.
 2. Kalita Kamil – UKSz SKOCZEK Choszczno              - 5,0 pkt.
 3. Załóg Aleksandra – HETMAN Koszalin                   - 5,0 pkt.

Klasyfikacja U12

 1. Kowalik Bartosz  - UKSz SKOCZEK Choszczno     - 8,5 pkt.
 2. Łokaj Bartłomiej – GRYF Szczecin                          - 7.0 pkt.
 3. Kamiński Jakub – SMGK Strzelce Krajeńskie      - 5,5 pkt.

Klasyfikacja U15

 1. Kowalski Mateusz  - UKSz SKOCZEK Choszczno  - 7,0 pkt.
 2. Guzek Cyprian – UKSz SKOCZEK Choszczno        - 6,5 pkt.
 3. Goździcki Maciej  – STMGK Strzelce Krajeńskie  - 6,0 pkt.

Klasyfikacja U18

 1. Dulęba Sławomir  - UKSz SKOCZEK Choszczno   - 7,0 pkt.
 2. Skrobek Damian  – LASKER Przelewice                 - 5,0 pkt.

Szczegółowe wyniki turnieju :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_8/results.html?l=pl&tb=10_

Sylwetki Mistrza Choszczna Juniorów, Bartosza Kowalika, nie trzeba przybliżać, ponieważ pisałem o nim wielokrotnie. W młodym wieku osiągnął taki poziom sportowy, że praktycznie każde zawody kończy na miejscu premiowanym. Bardzo cieszy jego zaangażowanie w szachy, a współpraca z kwalifikowanym instruktorem szachów na pewno pomoże mu osiągać jeszcze większe sukcesy sportowe, którymi Choszczno i klub SKOCZEK będzie się szczycić. Bartek może być wzorem dla swoich kolegów, zarówno ze SKOCZKA, jak i SP 3 Choszczno, do której uczęszcza, poważnego podejścia do uprawianej dyscypliny sportu. Jego przykład pokazuje, jakie sukcesy można osiągać, gdy nie tylko się "beznamiętnie giercuje", ale też studiuje teorię szachów i wyciąga się prawidłowe wnioski, zarówno z sukcesów, jak i porażek.

 

Na zdjęciu : pan Tadeusz Krawiec (drugi od lewej) oprócz tego, że jest świetnym fotografem i publikuje profesjonalne galerie zdjęć na stronie Urzędu Miejskiego www.choszczno.pl , lubi szachy i co jest dość rzadkie wśród odwiedzających choszczeńskie turnieje Gości - SPORO Z NICH ROZUMIE.

 

Turniej był niewątpliwie kolejnym organizacyjnym sukcesem, na który złożyła się wolontariacka praca członków klubu i rodziców juniorów SKOCZKA, jak również pracowników Choszczeńskiego Domu Kultury, którym bardzo serdecznie dziękujemy za ustawienie sali, udostępnienie sprzętu, wydruk dyplomów i obsługę bufetu (szczególne podziękowanie dla pani Jadzi Wyrębskiej, której życzliwy uśmiech i pomoc dla wszystkich, jest wizytówką każdej choszczeńskiej imprezy w ChDK). Wielu przybyłych spoza Choszczna gości podkreślało świetną atmosferę towarzyszącą zawodom i warunki stworzone przez Choszczeński Dom Kultury do uprawiania sportu szachowego. Bardzo cieszy tak szeroki udział zawodników choszczeńskich szkół i postępy, które stale czynią (no, może nie wszyscy).  Już dzisiaj zapraszamy dzieci i młodzież szkół podstawowych na otwarty turniej z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się 4 czerwca 2016 r. w Choszczeńskim Domu Kultury.

Link do turnieju 4.06.2016 : http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_9/

Regulamin turnieju opublikujemy wkrótce.

Wszystkie zdjęcia w serwisie udostępnił pan Grzegorz Winiarski, za co Mu serdecznie dziękujemy.

 
Turniej z okazji Święta 3 Maja w Reczu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
środa, 04 maja 2016 21:45

 

Na zdjęciu od lewej : Agnieszka Koźbiał - Dyrektorka MGOKiS w Reczu, Juliusz Krzyżaniak (III m.), Bartosz Kowalik (I m.), Cyprian Guzek (II m.), Wiesław Łoński - Burmistrz Recza.

3 maja 2016 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Reczu odbył się Turniej Szachowy z okazji Święta 3 Maja. Na starcie stanęło 16 zawodników i zawodniczek z Choszczna, Recza i Stargardu.  Grano 7 rund systemem szwajcarskim, z czasem do namysłu 15 minut dla zawodnika.

Wyniki turnieju :

 1. Kowalik Bartosz – UKSz SKOCZEK Choszczno – 6.5 pkt.
 2. Guzek Cyprian – UKSz SKOCZEK Choszczno – 6.0 pkt
 3. Krzyżaniak Juliusz – SP-3 Choszczno – 5.0 pkt.
 4. Hertel Hubert – UKSz SKOCZEK Choszczno – 4.5 pkt.
 5. Matul Rafał – UKSz SKOCZEK Choszczno – 4.5 pkt.

 

 

-------------------------

Miejsca pozostałych zawodniczek i zawodników SKOCZKA :

7. Hertel Jagoda

8.  Furs Emilia

9. Sosnowska Weronika

11. Drożdżyński Dominik

13. Wojtaszek Jakub

Sklasyfikowano 16 zawodniczek i zawodników.

 

 

Na zdjęciu : Weronika Sosnowska gra z Rafałem Matulem. W głębi pojedynek o zwycięstwo toczą Bartosz Kowalik z Cyprianem Guzkiem, a przyglądają się Sędzia - Czesław Szyjka i kibice-zawodnicy.

 

Puchary zwycięzcom wręczali Burmistrz Recza, pan Wiesław Łoński oraz Dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Reczu, pani Agnieszka Koźbiał. Sędziował turniej i przygotował go organizacyjnie pan Czesław Szyjka, instruktor w MGOKiS .

 

Wyniki i zdjęcia w serwisie : pan Grzegorz Winiarski – serdecznie dziękujemy.

 
I Międzyszkolny Turniej Szachowy 2016 w Przelewicach - choszczeńscy juniorzy tradycyjnie wygrywają ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Dłużyński   
niedziela, 24 kwietnia 2016 19:31

Na zaproszenie Bogusława Pecucha, prezesa klubu LASKER Przelewice, spora grupa choszczeńskich szachistów reprezentująca klub UKSz SKOCZEK i SP nr 3 w Choszcznie udała się w dniu 23 kwietnia 2016 r. do Przelewic, gdzie w tamtejszej świetlicy Gimnazjum odbył się pierwszy z czterech zaplanowanych na ten rok turniejów z cyklu „Międzyszkolny Turniej Szachowy”. Na starcie stanęło 21 zawodników i 1 zawodniczka, w tym z Choszczna było ich aż 13-cioro. Pozostali zawodnicy, którzy uzupełnili stawkę pochodzili z Przelewic i z Barlinka.

Od dłuższego czasu te turnieje zdominowane są przez choszczeńskich szachistów. Wygrywali tu wielokrotnie i Bartosz Kowalik i Mateusz Kowalski. Nic dziwnego też, że obydwaj byli głównymi faworytami i pokładanych w nich nadziei nie zawiedli. Za ich plecami trwała walka o dalsze miejsca i w tych pojedynkach zwykle inni zawodnicy choszczeńscy wychodzili z nich zwycięsko.

Turniej grany był systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z czasem do namysłu po 15 minut da zawodnika. Przed turniejem zostałem poproszony przez pana Pecucha o pomoc sędziowską i udało nam się wspólnie ten turniej sprawnie poprowadzić. Przelewickie Stowarzyszenie zafundowało szachistom w trakcie turnieju herbatę i pachnące drożdżówki.

Wyniki turnieju okazały się bardzo korzystne dla szachistów choszczeńskich. Zwyciężył samodzielnie Bartosz Kowalik z kompletem 9 pkt. i w żadnej partii jego dominująca pozycja nie byłą zagrożona. Drugie miejsce z 7.5 pkt. zdobył Mateusz Kowalski. Ta dwójka zdecydowania przewyższała poziomem gry wszystkich zawodników, chociaż inni zawodnicy starali się dzielnie przeciwstawić opór. Trzeci na finiszu był Kamil Kalita z 6.5 pkt, ale to trzecie miejsce było samodzielne i jak najbardziej zasłużone.

Miejsca zawodników SKOCZKA – klasyfikacja ogólna

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 45